Przejdź do treści
Źródło artykułu

Foczy Zlot Borsk 2023

KLIF Szkoła Paralotniowa oraz piloci szybowcowi – członkowie grupy SZYBOWNICY, postanowili zorganizować zlot szybowców "Foka" na lądowisku Borsk (EPBO), położonym w gminie Karsin, w województwie pomorskim, ok. 27 km na południe od Kościerzyny.

Początki szybowca "Foka" sięgają końca tal 50-tych, kiedy to w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym ogłoszony został wewnątrzzakładowy konkurs na projekt szybowca wyczynowego klasy standard. Zwyciężył w nim projekt inżynierów Piotra Mynarskiego i Władysława Okarmusa, i choć zwycięski projekt skierowano do realizacji, w znanym wszystkim kształcie Foki pozostało niewiele z pierwotnej koncepcji. Zachowane zostały jedynie rozwiązania głównych elementów konstrukcyjnych, natomiast zupełnie zmienione zostały kształty szybowca i niemal wszystkie rozwiązania szczegółów.

”Foka” to szybowiec, w którym po raz pierwszy na świecie położono w locie pilota. Okazał się być bardzo przyjemny pilotażowo.”Foki” weszły do użytku w naszych aeroklubach oraz trafiły do odbiorców zagranicznych. Na szybowcach tych zdobywano tytuły mistrzów świata oraz ustanowiono szereg rekordów krajowych i świata. Opracowano wiele wersji tego szybowca.

Foczy Zlot Borsk 2023 organizatorzy wstępnie zaplanowali na koniec kwietnia lub początek maja (pojawiła się data 6 maja 2023 r.).

Termin zlotu wstępnie ustalony na pierwszy weekend maja ale konkretnie potwierdzimy "na dobrą pogodę". Zależy nam na  dobrym lataniu, a jak wiadomo Foki wody nie lubią – mówi Robert Machel, instruktor paralotniowy i szybowcowy z KLIF Szkoły Paralotniowej.

Jak mówi odzew na pomysł zorganizowania imprezy Foczy Zlot Borsk 2023 jest duży.

Widać że odkryliśmy niszę dla tych którzy już nie ścigają się z laminatami z racji posiadanego sprzętu, braku kasy czy ambicji zawodniczych. Każdy z nas jakoś wszedł w posiadanie pięknej Foki. Lata gdzieś na swoim lotnisku. Czasem wyskoczy na inne. Jest dumny że posiada oldtimera z górnej półki i wzbudza sympatię wśród latającej braci. Na starych fotografiach widać stada Fok. Może teraz uda nam się zrobić zlot tych niezwykłych szybowców. Wiele z nich po latach tułaczki na obczyźnie wróciło do kraju jak niepotrzebni po wojnie piloci RAF – mówi Robert Machel.

(fot. Klif Paralotnie, Facebook)

Co do warunków: Borsk jest byłym wojskowym lotniskiem z betonowym pasem w środku Borów Tucholskich nad j. Wdzydze. Bardzo malownicze i termiczne tereny znane od lat z szybowcowych tras przelotowych m.in. z Lisich Kątów przez Rytel, Korne, Konarzyny do Krępy Słupskiej (alternatywne lądowiska). Od wielu lat siedziba szkółek paralotniowych gdzie autohole są popularną metodą startu. Tu też powstał pomysł reaktywacji tej metody startu dla szybowców – opowiada. 

Obecnie autohole są popularne w wielu aeroklubach. Jest to najtańsza, najprostsza metoda startu na terenie płaskim. Obecnie mamy czas powrotu do kraju i usprawniania Fok. Będzie miło spotkać się razem w kolebce autoholi, polatać nad Borami. Lądowisko Korne jest po 2 stronie j. Wdzydze i tam możemy umówić się na gościnne odwiedziny i start powrotny za lokalnym Aeropraktem. Byłoby miło spotkać miłośników Fok i powspominać "jak to drzewiej bywało" – zachęca do udziału w Zlocie Robert Machel.

Koszta: autohol 400-500m /50zl, spanie w namiotach na lotnisku lub pobliskie kwatery (niedrogo).

Dodatkowe atrakcje: jachty na jeziorze Wdzydze, kajaki na Wdzie, jazdy konne, skansen Wdzydze Kiszewskie, kręgi kamienne Odry. Do trójmiasta 90 km.

Oplata za latanie jak dla paralotniarzy na stronie www.borsklotnisko.pl/cennik/

Więcej o lądowisku Borsk na stronie www.lotniska.dlapilota.pl/borsk

Organizator: KLIF Szkoła Paralotniowa Robert Machel tel. 602113039

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony