Przejdź do treści
Na trasie do OPT-OUT Zlot UL w Narwi i Brodach 2020

Finalne konsultacje społeczne w sprawie lotnictwa ultralekkiego już w poniedziałek

W lutym odbyły się cztery kolejne spotkania zdalne w ramach konsultacji dotyczących lotnictwa ultralekkiego pod egidą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP.

Spotkanie kończące konsultacje odbędzie się 6 marca 2023 r., w poniedziałek, o godzinie 18:00. Będzie to ostatnia szansa aby dołożyć swój głos do listy spostrzeżeń, problemów i uwag.

Na poprzednim spotkaniu online obecny był nawet przedstawiciel ULC, który mógł na żywo wysłuchać uwag środowiska. Niestety, były to głównie głosy niezadowolenia, ale pocieszające jest to, że ULC chce rozmawiać i szukać rozwiązań dla istniejących problemów. Po raz kolejny okazało się, że nowe prawo wprowadzono zbyt szybko, zawiera więc różne niedociągnięcia, które są źródłem problemów nie tylko dla pilotów, ale również dla importerów, producentów i dla samego ULC. Konieczne są więc mądre zmiany, a konsultacje pomagają określić ich zakres.

Szczegóły będą jednak opracowane dopiero po zamknięciu etapu konsultacji i szczegółowym przeanalizowaniu wszystkich uwag przez zespół ekspertów. Zapewne potrwa to chwilę, ale ze strony inicjatora konsultacji – SITK RP jest obecnie duża presja aby zrobić to skutecznie i jak najszybciej. Celem jest zdążenie przed rozpoczynającym się za chwilę sezonem lotniczym. Pogoda coraz częściej zachęca do wzbijania się w powietrze, co zwiększa frustrację tych osób, którym przepisy w aktualnej postaci to utrudniają.

Zapraszam więc wszystkich na poniedziałek i chociaż  sądzę, że większość spraw jest już omówiona to być może jest jeszcze coś co umknęło uwadze i co należy do listy dopisać – zachęca Andrzej Fijołek, koordynator konsultacji.

Jeszcze w tym samym tygodniu opracowanie z wynikami konsultacji trafi do Zarządu Krajowej Sekcji Lotniczej SITK i niezwłocznie rozpocznie się proces porządkowania i analizy wszystkich uwag i propozycji.

Zresztą nieoficjalnie już się on rozpoczął, bo z rozmów bieżących wiem, że SITK jest w stałym kontakcie z Prezesem ULC, który już przygląda się ze swoim zespołem najbardziej palącym problemom aby skrócić czas potrzebny na wypracowanie docelowego rozwiązania. Rokuje to bardzo dobrze i sam z niecierpliwością czekam na wyniki tych wszystkich działań – dodaje Andrzej Fijołek.

Najbliższe spotkanie we wtorek, 6 marca, o godzinie 18:00.

Spotkania za pomocą komunikatora Google Meet: www.meet.google.com/pco-cwwh-oaj


Przeczytaj również:
Konsultacje społeczne w sprawie lotnictwa ultralekkiego
Kilka słów komentarza i uzupełnienia po pierwszym dniu rozmów podczas konsultacji społecznych w sprawie lotnictwa ultralekkiego
Kolejne konsultacje społeczne w sprawie lotnictwa ultralekkiego już we wtorek

FacebookTwitterWykop

Nasze strony