Przejdź do treści

Kilka słów komentarza i uzupełnienia po pierwszym dniu rozmów podczas konsultacji społecznych w sprawie lotnictwa ultralekkiego

W dniu 9 lutego br. odbyły się konsultacje społeczne w sprawie przyszłości lotnictwa ultralekkiego. Czwartkowe spotkanie trwało ponad 3 godziny i absolutnie nie wyczerpało tematu.

Mam poczucie, że dopiero zarysowało niektóre, ważne zagadnienia. W dość luźnej atmosferze rozmawialiśmy o tym co nas boli jako pilotów, mechaników, co można zmienić i jak naszym zdaniem można to osiągnąć. Padały bardzo różne pomysły, mniej lub bardziej przemyślane, ale cel był jeden – poprawa warunków do rozwoju lotnictwa ultralekkiego. W spotkaniu wzięło udział około 25 osób – mówi Andrzej Fijołek, koordynator konsultacji.

Następne spotkanie zaplanowane zostało na wtorek (14 lutego), na godzinę 20:00 LT, a kolejne na czwartek (16 lutego), na godzinę 10:00LT do 11:30 dla tych, którzy nie dysponują czasem wieczorami.

Kolejne spotkania będą planowane na bieżąco.

Chciałbym jednak jasno podkreślić, że nie są to zebrania prowadzące do gotowych wniosków, a tylko konsultacje. Ich celem nie jest wypracowanie jednego, wspólnego zdania, czy przygotowanie jakiegoś planu, a jedynie zebranie różnych, często rozbieżnych ze sobą głosów w jeden wspólny dokument, który dopiero w następnym kroku będzie mógł posłużyć do analizy tego co mamy teraz, jakie to rodzi problemy i jak można je rozwiązać aby w przyszłości było lepiej. Przyjęta forma konsultacji wynika z tego, że w grupowych dyskusjach najłatwiej jest te problemy uchwycić i zanotować – wyjaśnia Andrzej Fijołek.

Mając finałowy dokument zaprosimy środowisko lotników do dalszych rozmów, ale już z udziałem ULC, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie – dodaje.

Padają dziś różne pytania: kto będzie decydował, kto za tym stoi, kto na tym zarabia, jaki jest plan i tak dalej.

Odpowiedzi są bardzo proste: dopiero ustalimy kto będzie decydował. Mamy nadzieję na wspólne spotkanie się przy jednym stole wszystkich zainteresowanych merytoryczną dyskusją  i działaniem dla dobra ogółu lotników. Jest w środowisku wiele osób, które przez lata angażowały się w poprawę przepisów i włożyły w to dużo swojego czasu i energii. Liczymy, że zechcą wykorzystać swoje doświadczenie i dołączyć do nadchodzących prac. Są też nowe osoby, które jeszcze nie wypaliły się i mają chęć do działania. Ich też zapraszamy jeśli czują się na siłach aby dołączyć. Póki co nie ma na tę działalność pieniędzy, ale na tym etapie nie są one potrzebne – tłumaczy koordynator konsultacji. 

Konsultacje robione są siłami ochotników i dlatego mają postać zdalnych konferencji aby nie generować kosztów innych niż poświęcony własny czas. Organem koordynującym jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP bo to właśnie Krajowa Sekcja Lotnicza SITKRP zainicjowała bieżący etap prac. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań aby na kolejnych etapach dołączyli do zespołu inni, z resztą zostali oni zaproszeni przez SITK już w październiku zeszłego roku.

Jeśli ktoś dysponuje czasem, kompetencjami i pomysłami na poprawienie w naszym kraju warunków do rozwoju lotnictwa ultralekkiego – zapraszamy do udziału nie tylko w konsultacjach, ale i w dalszych wspólnych pracach – zaprasza do udziału w konsultacjach Andrzej Fijołek.

Historycznie było już kilka prób uporządkowania przepisów dla ultralajtów i wiele już zostało w tej sprawie zrobione. Przyszedł czas aby wszystkie ustalenia zebrać w jedną, mądrą strategię, która będzie akceptowalna zarówno przez ULC jak i przez środowisko lotników, a mając to opracowane doprowadzić do stabilnej i komfortowej dla lotników sytuacji, która zakończy poczucie, że w innych krajach jest lepiej.

Założyliśmy po prostu, że środowisko ma dość waśni i partykularnych interesów i jest już zdolne do wspólnego działania. Opt-out daje nam możliwość stworzenia takich warunków do amatorskiego latania jakich do tej pory jeszcze nie mieliśmy. Musimy pamiętać, że Urząd Lotnictwa Cywilnego może poruszać się wyłącznie w granicach prawa i zamiast prowadzić spory, możemy jako środowisko włożyć swój wkład w to, aby to prawo było dla nas lepsze – zachęca Andrzej Fijołek.

Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych. Najbliższe spotkanie we wtorek 14 lutego o godzinie 20:00 LT.

Spotkania za pomocą komunikatora Google Meet: www.meet.google.com/pco-cwwh-oaj


Przeczytaj również:
Konsultacje społeczne w sprawie lotnictwa ultralekkiego

FacebookTwitterWykop

Nasze strony