Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dwie akcje ratownicze lotników SAR

Dwukrotnie w ciągu 24 godzin z pomocą pospieszyli lotnicy SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W niedzielne popołudnie załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego przetransportowała do szpitala pasażera wycieczkowca, a w poniedziałek rano chorego pasażera promu ewakuowała załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W niedzielę (19 czerwca), o godzinie 16:20 załoga dyżurna SAR z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że na wycieczkowcu Mein Schiff, znajdującym się ok. 50 mil morskich na północ od Jarosławca, jeden z pasażerów potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego Mi-14PŁ/R wystartowała w kierunku pozycji statku o godz. 16:35. Dwadzieścia minut później śmigłowiec wszedł w rejon akcji, a na pokład statku zszedł ratownik, który przygotował poszkodowanego do transportu lotniczego. O godzinie 17:43 poszkodowany, wraz z asystującym mu lekarzem pokładowym wycieczkowca podjęty został na pokład śmigłowca, a załoga podjęła decyzję o jego przetransportowaniu bezpośrednio do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Mi-14PŁ/R wylądował na lądowisku Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie o godzinie 18:20 i poszkodowany został natychmiast przekazany służbom medycznym. Niestety, nagłe załamanie pogody uniemożliwiło załodze natychmiastowy powrót na lotnisko startu. Śmigłowiec wystartował z lądowiska po 60 minutach i powrócił na lotnisko macierzyste, w Darłowie o godzinie 19:30.

W poniedziałek (20 czerwca), o godzinie 5:35 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Pomocy potrzebował pasażer promu STENA VISION. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że na promie znajdującym się na wysokości Jastarni, jeden z pasażerów potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda wystartowała w kierunku pozycji promu o godz. 5:53. Sześć minut później śmigłowiec wszedł w rejon akcji, a na pokład statku opuszczony został ratownik, który przygotował poszkodowanego do transportu lotniczego. O godzinie 6.30 poszkodowany podjęty został na pokład śmigłowca, a załoga podjęła decyzję o jego przetransportowaniu bezpośrednio do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie.

W-3WARM wylądował na lądowisku przyszpitalnym o godzinie 6:45 i poszkodowany został natychmiast przekazany służbom medycznym. Śmigłowiec powrócił na lotnisko macierzyste, w Gdyni o godzinie 7:02.

Lotnicy SAR z BLMW przeprowadzili już łącznie 727. akcji poszukiwawczo-ratowniczych, udzielając pomocy 382 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony