Przejdź do treści
Śmigłowiec LPR w okolicach stoku szkoleniowego Jaworzynka (fot. Beskidzkie Stowarzyszenie Paralotniowe)

Dwa wypadki paralotniarzy w weekend

Sezon 2022 jeszcze dobrze się nie rozpoczął a już doszło do dwóch wypadków z udziałem pilotów paralotni, w tym jednego poważnego wypadku.

W dniu 19 marca2022 r. początkujący samodzielny pilot paralotni podjął decyzję o locie z samej góry stoku szkoleniowego Jaworzynka. Tuż po starcie, na wysokości około 5 m skrzydło uległo dużemu podwinięciu, w skutek którego pilot z impetem uderzył w ziemię.

Jak poinformowało Beskidzkie Stowarzyszenie Paralotniowe, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał poszkodowanego pilota z podejrzeniem urazu kręgosłupa i połamanej miednicy.

Od 18 marca wszystkie prognozy mówiły o wietrze z kierunku E, który w godzinach popołudniowych miał znacznie przybierać na sile. Na Żarze i w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie mamy startowiska na kierunki wschodnie. Kiedy wieje E jeździmy na Skrzyczne! Jaworzynka to górka z wystawą na NW. Start w zawietrznej nie może skończyć się inaczej. Niestety – mówi członek Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego.

Po raz kolejny BSP przypomina:
•  www.holfuy.com/en/weather/1612...
•  www.bsp.beskidy.pl/
•  www.bsp.beskidy.pl/kontakt/
•  www.bsp.beskidy.pl/zar/
•  www.bsp.beskidy.pl/skrzyczne/
•  Żar Paragliding
Napisz! Zadzwoń! ZAPYTAJ!

Pilot przyjezdny, początkujący, mało doświadczony...Szybkiego powrotu do zdrowia kolego! – dodaje członek BSP.


Ale to nie jedyny wypadek pilota paralotniowego, który miał miejsce w weekend.

W dniu 19 marca 2022 r. o godz. 11:27 Ochotnicza Straż Pożarna w Tęgoborzy otrzymała zgłoszenie, że w miejscowości Skrzętla (Gmina Łososina Dolna), w okolicach startowiska paralotniowego, doszło do wypadku i pilot paralotni potrzebuje pomocy.

Chwilę po starcie paralotniarz runął z przestworzy. Na szczęście spadł na drzewa i zarośla. Na pomoc rannemu paralotniarzowi ruszyli strażacy z OSP w Tęgoborzy.

Nie była jednak potrzebna pomoc śmigłowca. Paralotniarz z obrażeniami żeber został przetransportowany do szpitala.

Akcja ratunkowa po upadku paralotniarza w miejscowości Skrzętla (fot. OSP w Tęgoborzy)

(fot. OSP w Tęgoborzy)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony