Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o koncesję (...) – projekt rozporządzenia

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie dokumentów oraz informacji wymaganych przy ubieganiu się o koncesję lub wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego.

Do ustawowych wymogów stawianych przedsiębiorcom ubiegającym się o koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego należą w szczególności: wymóg głównego miejsca prowadzenia działalności wnioskodawcy w danym państwie członkowskim, wymóg posiadania certyfikatu AOC, wymóg odpowiedniej kondycji finansowej, wymóg posiadania ubezpieczenia OC czy posiadania dobrej reputacji.

Art. 172 ustawy - Prawo lotnicze daje podstawę dla ministra właściwego do spraw transportu, do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych wymagań w zakresie dokumentów oraz informacji, jakie jest obowiązany przedstawić przedsiębiorca ubiegający się o koncesję lub wykonujący działalność gospodarczą w zakresie przewozu lotniczego.

Wydane na tej podstawie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 grudnia 2002 r. w sprawie dokumentów oraz informacji, jakie jest obowiązany przedstawić przedsiębiorca ubiegający się o koncesję lub wykonujący działalność gospodarczą w zakresie przewozu lotniczego (Dz. U. z 2002 r. Nr 219, poz. 1840) wprawdzie obowiązuje to de facto nie znajduje już zastosowania. Zgodnie, bowiem, z § 8 tego rozporządzenia, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 r. przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przedsiębiorców z państw członkowskich Unii Europejskiej – a więc tym samym do przedsiębiorców polskich.

Zgodnie z upoważnieniem ustawowym rozporządzenie określa jedynie szczegółowe wymagania dotyczące dokumentów i informacji, jakie zobowiązany jest przedstawić przedsiębiorca ubiegając się o koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego. Co do zasady katalog wymaganych dokumentów i informacji wyznacza sama ustawa oraz rozporządzenie unijne (nr 1008/2008/WE).

Projektowane rozporządzenie obejmuje m. in:

  • listę dokumentów, jakie przedsiębiorca winien złożyć wraz z wnioskiem o udzielenie koncesji oraz zakres żądanych informacji;
  • doprecyzowuje dokumenty, jakie winien jest przedstawiać przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie przewozu lotniczego w oparciu o udzieloną koncesję;
  • konieczność informowania organu koncesyjnego o wszelkich zmianach w zakresie informacji, jakie przedstawiane były wraz z wnioskiem, jak również przedstawienia stosownych dokumentów na ich poparcie;
  • dopuszcza możliwość składania dokumentów, w formie kopii zwykłych.

Nowym rozwiązaniem, nie występującym w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu z 2 grudnia 2002 r. jest określenie, w załącznikach do rozporządzenia, wzoru wniosku, jak również wzorów oświadczeń oraz wzoru listy udziałowców lub akcjonariuszy przedsiębiorstwa, o których mowa w rozporządzeniu.. Pozwoli to na ułatwienie przedsiębiorcom formułowania wniosku oraz problematycznych – jak pokazuje praktyka – oświadczeń, np. o strukturze własnościowej czy o pełnieniu funkcji kierowniczych w podmiocie z udziałem osób zagranicznych.

Przewidziany 14-dniowy termin wejścia w życie rozporządzenia jest w ocenie projektodawcy wystarczający. Projekt nie zawiera przepisów wprowadzających zmiany w funkcjonowaniu podmiotów już prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przewozu lotniczego i wymagających dostosowania funkcjonowania do nowych regulacji.

Projektowane regulacje będą miały zastosowanie do podmiotów w przyszłości starających się o uzyskanie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego oraz prowadzących działalność w tym zakresie, jednakże nadal pozostając w obrębie regulacji rozporządzenia nr 1008/2008/WE.

Regulacja dotyczy podmiotów występujących z wnioskiem o koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego oraz prowadzących taką działalność.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony