Przejdź do treści

Czy fretkę można zabrać na pokład samolotu, czyli CEL QUIZ z wiedzy lotniczej

Z okazji 5-tych urodzin Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Aiport*, 4-osobowa drużyna z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach zmierzyła się w zaciętej rywalizacji z innymi zespołami z Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Aiport w turnieju na temat lotnictwa i krakowskiego portu.

Aby wygrać, uczestnicy quizu musieli wykazać się wszechstronną wiedzą nie tylko ze znajomości logotypów linii lotniczych (KLM, Luxair, Swiss), kodów IATA, czy geografii (do jakiego kraju należy Madera i Porto Santo), ale też znać imię balickiego psa pomagającego zestresowanym pasażerom (Zen) i maskotki CEL (Leo).

Mimo pracy w porcie lotniczym, nawet najstarszym stażem pracownikom nie było łatwo odpowiedzieć na pytania dotyczące maksymalnej prędkości poruszania się po płycie lotniska, przedmiotów zabronionych w bagażu podręcznym (maszynka do golenia czy plastikowy zabawkowy pistolet?), czy nazw owoców, które możemy zgodnie z prawem wwieźć na teren Unii Europejskiej spoza strefy Schengen (jest ich tylko 5, w tym durian). 

Po podliczeniu punktów, bezkonkurencyjna okazała się drużyna PLL LOT, której serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

Drużyna PSG w Krakowie-Balicach wywalczyła drugą lokatę, w czym pomogła znajomość filmów o tematyce lotniczej (w tym takich tytułów jak: Aviator, Pearl Harbour czy kultowy Top Gun), sojuszy lotniczych (Star Aliance) i...  nazwy państwa, w którym odbywa się regularne najkrótsze połączenie lotnicze, trwające niespełna 2 minuty (wynosi ono 2,7 km i wykonywane jest pomiędzy wyspami na północ od Szkocji na wysokości 80 m n.p.m.) .
***
Osoby zainteresowane pytaniem o fretkę Straż Graniczna informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych, zaszczepione przeciw wściekliźnie i posiadające paszport fretki, tak samo jak pies czy kot, mogą być zabrane na pokład samolotu.

*Centrum Edukacji Lotniczej to działający przy Kraków Airport ośrodek edukacyjny prowadzący zajęcia o tematyce lotniczej oraz przybliżający zasady funkcjonowania portu lotniczego, w tym pracujących tam służb i instytucji.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony