IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze coraz bliżej

IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze Mielec 2018

Trzy tygodnie pozostało do rozpoczęcia czwartej edycji Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza współfinansowana jest z Funduszy Europejskich. Organizatorami wydarzenia są Polskie Zakłady Lotnicze, Województwo Podkarpackie, Miasto Mielec oraz Lotnisko Mielec. Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP.

Najważniejszym punktem Podkarpackich Pokazów Lotniczych będą podniebne akrobacje, podczas których będzie można podziwiać zarówno historyczne statki powietrzne, będące w przeszłości chlubą Mielca, jak i współczesne samoloty i śmigłowce.

Organizatorzy potwierdzili, że 28 lipca na terenie lotniska w Mielcu lotniczą „gwiazdą” IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych będzie samolot F16. Ten pokaz z pewnością wywoła ogromne emocje i na długo pozostanie w pamięci. Duża moc, ryk silników, nieprawdopodobna prędkość – to wszystko połączone z umiejętnościami pilota zagwarantuje wspaniałe widowisko, podnoszące adrenalinę.


F-16 (fot. 31 Baza Lotnictwa Taktycznego)

Przylot na pokazy powtwierdził też Artur Kielak, który po raz kolejny wystąpi przed podkarpacką publicznością. Już od dziecka marzył o lataniu. Godzinami potrafił wpatrywać się w pas startowy w Mińsku Mazowieckim, z którego pochodzi. Swoje podniebne marzenia zaczął realizować już jako szesnastolatek w Aeroklubie Podkarpackim. Kształcił się w kraju i zagranicą. Lotnicza pasja dała mu nie tylko zawód, ale również wiele tytułów i zwycięstw w dziedzinie akrobacji. Zawsze z sentymentem wraca na Podkarpacie i zawsze jego występy kończą się ogromnym zachwytem i aplauzem publiczności.


Artur Kielak przy samolocie XtremeAir XA-41 (fot. www.arturkielak.com)

Do Mielca przylecą też „Bałtyckie pszczoły”, których znakiem rozpoznawczym są żółto – niebieskie barwy. Mówią po łotewsku, a latają po mistrzowsku. Ostatnią sobotę lipca zarezerwowali dla publiczności IV Podkarpackich Pokazów w Mielcu – mowa o łotewskim zespole akrobacyjnym – Baltic Bees. To nie lada gratka dla fanów lotnictwa. Piloci latają pięcioma odrzutowcami szkolnymi L-39 C Albatros. Znani są z nietypowych figur akrobacji zespołowej.

Grupa Baltic Bees istnieje od 2008 roku, zaczynała jako para Albatrosów. Gdy lotnicy z Łotwy dokupili kolejną parę odrzutowców, ich występy zyskały na wizualnej atrakcyjności. Dodanie piątego samolotu dodało pokazom „Bałtyckich Pszczół” wigoru.


Baltic Bees (fot. Baltic Bees Jet Team/FB)

Precyzję, kunszt, pasję i umiejętności zaprezentują też piloci kolejnej grupy, która szykuje się do występu na mieleckim niebie – mowa o zespole akrobacyjnym Firebirds. Nie pierwszy raz przylatują na Podkarpacie pokazać swoje podniebne figury i z pewnością nie pierwszy raz zachwycą. Trójka wspaniałych pilotów, znanych wszystkim fanom akrobacji lotniczej planuje w Mielcu jak zwykle pokaz zapierający dech w piersiach.

Nazwiska pilotów tworzących grupę są dobrze znane fanom akrobacji lotniczej. Adam Labus, Łukasz Świderski i Sebastian Nowicki startowali już w licznych zawodach, osiągając sukcesy w indywidualnej akrobacji samolotowej. Zadebiutowali w Rybniku w 2014 r. Akrobacje zespołowe, w tym przypadku w wykonaniu trzech samolotów, to zawsze ogromna precyzja, fantastyczna symfonia dźwięków i niemały dreszczyk emocji!


Firebirds (fot. pokazylotnicze.podkarpackie.pl)

Jest już aktualny program pokazów i zawiera najważniejsze informacje. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania ewentualnych zmian, o których będą informować, jednak ten zarys pomoże fanom lotnictwa zaplanować wizytę na lotnisku w takich godzinach, które najbardziej im odpowiadają.

Program IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych

Źródło: pokazylotnicze.podkarpackie.pl
comments powered by Disqus