Zmarł Jerzy Ancuta

Jerzy Ancuta (fot. Aeroklub Warszawski)

Aeroklub Warszawski z głębokim smutkiem poinformował, że w dniu 3 lutego 2020 r., w wieku 90 lat zmarł Jerzy Ancuta, zasłużony i utytułowany pilot szybowcowy oraz samolotowy, Członek Honorowy Aeroklubu Warszawskiego.

Jerzy Ancuta lotnictwem fascynował się od dzieciństwa. Szkolenie szybowcowe odbył w 1948 roku w Goleszowie i w Tęgoborzu. Studiując na Akademii Górniczo-Hutniczej był członkiem Aeroklubu Krakowskiego (przez pewien czas pełnił w nim funkcję wiceprezesa). Tam też został odznaczony Srebrną Odznaką Szybowcową, odbył także kurs pilotażu samolotowego.

W 1954 roku wrócił do Warszawy, gdzie kontynuował studia magisterskie. Latanie w Aeroklubie Warszawskim okazało się jednak niemożliwe – pierwszeństwo mieli potencjalni piloci wojskowi. Sytuacja zmieniła się w roku 1956 dzięki zmianie polityki kadrowej i Jerzy Ancuta zaczął latać w Aeroklubie Warszawskim, skupiając się na lataniu samolotowym. Często pełnił obowiązki holownika, latając na Junakach i Gawronach (najczęściej SP-CKL). Dziewięciokrotnie brał udział w Warszawskich Zawodach Samolotowych: pięć razy jako pilot, cztery – jako nawigator.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 24 lutego 2020 r. o godzinie 12:05 w kaplicy św. Ignacego Loyoli przy Cmentarzu Komunalnym Północnym (Wólka Węglowa). Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego.

Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi Jerzego Ancuty, składamy im nasze najszczersze kondolencje.

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus