Przejdź do treści
Źródło artykułu

Certyfikat operatora kontroli bezpieczeństwa

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 lipca 2009 r. w sprawie Krajowego Programu Szkolenia w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego (Dz. U. nr 122, poz. 1011), zwanego dalej KPS, od 18 sierpnia 2009 r. obowiązują nowe procedury regulujące uzyskanie certyfikatu operatora kontroli bezpieczeństwa.

Kandydaci na operatorów kontroli bezpieczeństwa, po pozytywnym ukończeniu szkolenia specjalistycznego podstawowego, przystępują do egzaminu certyfikacyjnego przeprowadzanego przez Komisję egzaminacyjną w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, bądź w przypadku funkcjonariuszy służb podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w ośrodku szkolenia lub jednostce organizacyjnej, w której prowadzone było szkolenie. Egzamin składa się z dwóch części – testu teoretycznego sprawdzającego znajomość obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego oraz egzaminu praktycznego przeprowadzanego w oparciu o program komputerowy.

Test teoretyczny składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru, i w celu otrzymania oceny pozytywnej należy uzyskać z niego wynik minimum 28 punktów (zgodnie z § 25 ust. 9 KPS).

Podczas sprawdzianu umiejętności praktycznych osoba egzaminowana dokonuje oceny obrazów pod kątem zawartości w nich przedmiotów zabronionych. W tej części egzaminu prezentowanych jest 256 obrazów bagaży kabinowych w czterech seriach po 64 obrazy każda oraz 160 obrazów bagaży rejestrowanych w dwóch seriach po 80 obrazów każda. Po każdej sesji osobie egzaminowanej przysługuje przerwa nie dłuższa niż 20 min. Minimalny poziom punktów niezbędny do uzyskania oceny pozytywnej ze sprawdzianu umiejętności praktycznych został ustalony na pułapie 70 % (Obwieszczenie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nr 6 z dnia 7 września 2009 r. w sprawie obwieszczenia minimalnego poziomu punktów niezbędnego do uzyskania oceny pozytywnej ze sprawdzianu umiejętności praktycznych - Dziennik Urzędowy ULC nr 8/2009).

W 2009 r. wyznaczono następujące terminy egzaminów:

1. W siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ul. Flisa 2, 02 – 247 Warszawa, sala nr 3:
- 1 grudnia;
- 7 grudnia;
- 8 grudnia;
- 28 grudnia.
2. W Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, ul. Sikorskiego 78:
- 25 listopada;
- 27 listopada;
- 11 grudnia.
3. W Placówce Straży Granicznej Poznań – Ławica, Port Lotniczy Poznań – Ławica, ul. Bukowska 285:
- 27 lisopada;
- 11 grudnia.

Zapisy na poszczególne sesje egzaminacyjne dla pracowników służby ochrony lotniska odbywają się drogą elektroniczną – adres email: egzamin.okb@ulc.gov.pl, by go zobaczyć lub telefonicznie pod numerami:

+48 22 520 72 36

+48 22 520 74 72

Funkcjonariusze Straży Granicznej na egzamin zapisywani są przez swoich przełożonych w ośrodku szkoleniowym, w którym ukończyli kurs dla operatorów kontroli bezpieczeństwa.

Po uzyskaniu oceny pozytywnej z obu części egzaminu, osoba zostaje wpisana na prowadzoną przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego listę operatorów kontroli bezpieczeństwa i otrzymuje certyfikat. Dokument ten można odebrać osobiście w siedzibie Urzędu, lub zostanie on wysłany listem poleconym na adres podany przez osobę egzaminowaną podczas rejestracji na egzamin. Wydanie certyfikatu operatora kontroli bezpieczeństwa, jak również sam egzamin, nie podlega opłacie.

W przypadku negatywnego wyniku egzaminu, osoba egzaminowana w terminie 2 miesięcy ma prawo, zgodnie z § 25 ust. 14 KPS, do powtórnego egzaminu. Powtarza się tylko tę część egzaminu, z której kandydat nie uzyskał oceny pozytywnej.

Wszelkich dalszych informacji udziela Inspektorat Szkolenia w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego, Departament Ochrony i Ułatwień – tel. +48 22 520 72 36 lub +48 22 520 74 72.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony