Budowa symulatora lotu kolejnym sukcesem uczniów ZSM w Rzeszowie
W Zespole Szkół Mechanicznych im. gen. Władysława Andersa w Rzeszowie kilku uczniów zbudowało symulator lotu. Młodzi pasjonaci lotnictwa, którzy się tym zajęli to: Dominik Adach, Mateusz Dul oraz Wojciech Bieniek z klasy IV lt.
Oczywiście projekt nie zostałby zrealizowany bez współpracy z koordynatorem tych prac, mgr inż. Bogdanem Czachem. Pomysłów na skonstruowanie symulatora było kilka. Ostatecznie wybrano wersję, która najbardziej przypomina kokpit samolotu komercyjnego.
– Czas realizacji projektu trwał kilka miesięcy, ale za to efekt naszych prac jest imponujący. Po wielu trudach związanych z zaprojektowaniem imitacji kabiny samolotu, dobraniu materiałów, zainstalowaniu oprzyrządowania, które było samodzielnie projektowane oraz wykonywane, niezbędnego do pilotażu oraz samego wykonania planu, efekt końcowy jest widoczny gołym okiem –symulator możemy zobaczyć w sali nr 15 – opowiadają uczniowie rzeszowskiego ZSM.
(fot. ZSM w Rzeszowie)
– Na potrzeby stworzenia tej pomocy dydaktycznej wymagana była wymiana podzespołów w komputerze. Dzięki zakupowi i zainstalowaniu najnowszej wersji Microsoft Flight Simulator, „pilot” obsługujący symulator ma wrażenie, jakby leciał prawdziwym statkiem powietrznym. Elektroniką, dzięki której działają liczne przyrządy, zajęli się uczniowie Mateusz Wrzos i Karol Kruk oraz Miłosz Kawalec z klasy III lt. W ramach współpracy z uczelnią WAT udało się nam też zbudować panel overhead, odwzorowany na samolocie Boeing 737 – dodają.
Dzięki wsparciu Dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz nawiązaniu współpracy przez Bogdana Czacha z Wojskową Akademią Techniczną (podziękowania dla Adama Maruta) uczniowie na kierunku technik mechanik lotniczy mają możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej, którą zdobywają w zakresie przedmiotu aerodynamika i mechanika lotu w wirtualnych, lecz bardzo dobrze odwzorowanych warunkach lotu. Oczywiście uczniowie innych kierunków zainteresowani projektem, również mogą skorzystać z atrakcji Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie i oddać się niepowtarzalnym przeżyciom związanym z pilotowaniem samolotu.
Komentarze