Budowa nowej drogi startowej na lotnisku Kraków-Balice
14 czerwca br. w Krakowie odbyła się druga, w trakcie trwającego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa nowej drogi startowej na lotnisku Kraków-Balice”, rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa. Kraków Airport wnioskował do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Kielcach, prowadzącej postępowanie, aby rozprawa ta odbyła się właśnie w Krakowie, celem ułatwienia udziału zainteresowanym stronom. Otwarta i wielogodzinna rozprawa pozwoliła wszystkim zainteresowanym zadać pytania i zaprezentować stanowiska w przedmiotowej sprawie w jednym miejscu i czasie. Kolejnym etapem postępowania będzie wydanie decyzji środowiskowej przez RDOŚ Kielce.
Kraków Airport #KRK2036
Plan Generalny lotniska Kraków-Balice wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwóch dekad. Krakowskie lotnisko planuje zainwestować około miliarda złotych w rozwój infrastruktury. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Na krakowskim lotnisku pracuje łącznie ok. 5,5 tysięcy pracowników. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tysięcy nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa. Mając świadomość dużej odpowiedzialności za otoczenie w jakim funkcjonuje lotnisko, Kraków Airport opiera swoją działalność na zasadach zrównoważonego rozwoju, podejmując działania z zakresu ochrony środowiska, będąc odpowiedzialnym pracodawcą, angażując się w życie lokalnej społeczności.
Badania opinii społecznej
Biuro Badań Społecznych „Obserwator” na zlecenie Kraków Airport zrealizowało, w kwietniu i maju 2019 r., badania opinii publicznej na temat znaczenia lotniska i jego rozwoju dla gospodarki Małopolski, uwzględniając dwie grupy docelowe, tj. mieszkańców w obszarze oddziaływania lotniska (catchment area) oraz gmin: Zabierzów, na której terenie położony jest port lotniczy oraz sąsiadującej z lotniskiem gminie Liszki.
Na co dzień lotnisko postrzegane jest przede wszystkim instrumentalnie, jako środek służący do osiągania celów, zarówno indywidualnych jak i zawodowych. To miejsce, w którym rozpoczynamy i/lub kończymy podróż i głównie przez ten pryzmat postrzegamy jego rolę. Dzięki wspomnianym badaniom ustalono, na ile powszechna jest świadomość szerszego - gospodarczego, ekonomicznego oddziaływania lotniska na jego otocznie.
Badania w catchment area lotniska przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1500 dorosłych respondentów, w tym: 900 z obszaru województwa małopolskiego oraz po 200 z województw: śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Znakomita większość, bo aż 94% respondentów z Małopolski przypisuje lotnisku istotne znaczenie dla tego regionu. Podobnie postrzegają znaczenie krakowskiego lotniska dla województwa małopolskiego respondenci z pozostałych badanych województw: 81% z podkarpackiego, 88% ze świętokrzyskiego i 82,5% ze śląskiego. Pozycja Kraków Airport na gospodarczej mapie regionu jest wysoko oceniana. Należy domniemywać, że wyżej zaprezentowane wyniki wskazują pośrednio na wysoki priorytet przypisywany lotniskom jako katalizatorom rozwoju danego kraju i regionu. Subiektywne spojrzenie respondentów na znaczenie lotnisk ma zresztą potwierdzenie w rzeczywistości. Wystarczy wspomnieć, że każdy milion odprawionych pasażerów generuje ok. 1000 miejsc pracy na lotnisku i w jego otoczeniu biznesowym.
Rozwój związany z rozbudową krakowskiego lotniska popiera zdecydowana większość respondentów z Małopolski (90,2%). Pogląd ów podziela 81% respondentów z Podkarpacia, 77% ze Świętokrzyskiego oraz 80% ze Śląska.
Badania wśród mieszkańców gmin sąsiadujących z lotniskiem przeprowadzone zostały w maju br. na reprezentatywnej próbie 415 respondentów, w tym 254 wywiadów bezpośrednich zrealizowano w gminie Zabierzów i 161 w gminie Liszki.
84,2% mieszkańców gmin Zabierzów oraz Liszki uważa, że krakowskie lotnisko powinno nadal się rozwijać, co wiąże się z jego rozbudową. Znacząca większość badanych tj., 70,8% uznało także, że lotnisko ma pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy ich gminy. Zdecydowana większość badanych (91,3%) zgadza się ze stwierdzeniem, że rozwój Kraków Airport wpływa pozytywnie na rozwój województwa małopolskiego.
Komentarze