Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bezzałogowce studentów WAT docenione przez Łódź Design Festival

Nie tylko zdolności inżynieryjne, ale też umiejętności tworzenia wzornictwa przemysłowego posiadają młodzi konstruktorzy z Wojskowej Akademii Technicznej. Trzy systemy bezzałogowe – HAASTA, POLAR i NARWAL – zaprojektowane przez studentów WAT w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej, zostały zaproszone do udziału w Łódź Design Festival, najważniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia związanego z projektowaniem o randze międzynarodowej.

Projekty WAT prezentowane są na wystawie zatytułowanej NIE_POKÓJ, poświęconej tematyce obronnej, stanowiącej novum w 17-letniej tradycji łódzkiego festiwalu.

„Systemy bezzałogowe Wojskowej Akademii Technicznej są bardzo innowacyjne technologicznie, ale też wyróżnia je wzornictwo, które zwróciło naszą uwagę, dlatego zdecydowaliśmy zaprosić WAT do zaprezentowania tych nowatorskich rozwiązań szerokiemu gronu odbiorców naszego festiwalu” – komentuje Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Festiwal rozpoczął się 21 maja i potrwa do 26 maja 2024 r. Sercem wydarzenia jest główne centrum festiwalowe – pofabryczne przestrzenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi (ul. ks. bp. Tymienieckiego 3). Tu można obejrzeć projekty Wojskowej Akademii Technicznej.

W ocenie dyrektora środowisko wzornictwa zaczyna dostrzegać nastające zagrożenia i konflikty zbrojne. 

„Przygotowaliśmy innowacyjną wystawę, która tę tematykę po raz pierwszy w historii festiwalu podejmuje. Mamy świadomość, że są to tematy trudne, które mogą wiązać się z lękiem i niepokojem. Poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie mogą jednak zwiększyć prezentowane przez nas działania polskich młodych konstruktorów, autorów różnych rozwiązań technologicznych. Hasło przewodnie wystawy NIE_POKÓJ kieruje uwagę nie tylko na realne zagrożenia, z jakimi się mierzymy, ale również na ów niepokój towarzyszący nam w życiu codziennym” – powiedział Michał Piernikowski.

Jego zdaniem w projektach związanych z obronnością i wojskiem wzornictwo wpływa nie tylko na ergonomię, skuteczność i wydajność, ale też na emocje – stanowiąc element odstraszający związany z wyglądem uzbrojenia.

„Przygotowując wystawę od listopada 2023 roku orientowaliśmy się, co powstaje w tym obszarze. Projekty Wojskowej Akademii Technicznej nie tylko zwróciły naszą uwagę, dlatego, że było o nich głośno w przestrzeni medialnej, ale też zainteresowały nas swoją różnorodnością, wszechstronnością i tym, że wpisały się świetnie w tematykę wystawy. Przykładem jest projekt HAASTA, wykorzystujący motyw ptaka drapieżnego, który wydaje nam się wyjątkowo trafny. Jako eksponat naszej wystawy bezzałogowiec opowiada o tym, w jaki sposób można projektować, żeby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród naszych widzów” – dodaje Michał Piernikowski.

Prezentowane bezzałogowce WAT (demonstratory technologii) powstały w ramach Konkursu o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizacje projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

HAASTA BSP (fot. Wojskowa Akademia Techniczna)

HAASTA BSP (Bezzałogowy Statek Powietrzny) – amunicja krążąca; płatowiec w układzie klasycznym o napędzie elektrycznym kształtem konstrukcji przypomina ptaka. Cichy silnik bezszczotkowy umożliwia zbliżenie się do celu. Składane śmigło oraz odpowiednio duża rozpiętość skrzydeł zapewniają przemieszczanie się bezzałogowca w bezszelestnym locie szybowcowym.

Zespół projektowy: kpr. pchor. Marek Rybarczyk (lider projektu), sierż. pchor. Jakub Bekasiński, sierż. pchor. Radosław Jurecki, sierż. pchor. Mikołaj Odziemek.

POLAR BSP (fot. Wojskowa Akademia Techniczna)

POLAR BSP (Bezzałogowy Statek Powietrzny) – Polowy Obserwacyjno-Latający Aparat Rozpoznawczy jest koncepcją systemu rozpoznawczego opartego na amunicji moździerzowej do jednego z najpopularniejszych moździerzy lekkiej piechoty LM-60 oraz wyrzutni granatów dymnych montowanych na pojazdach znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Projekt umożliwia pozyskanie informacji wizyjno-rozpoznawczej pododdziałom na szczeblu drużyny lub plutonu oraz zapewnienie większej świadomości sytuacyjnej dowódcom pojazdów w celu zwiększenia efektywności działań bojowych oraz bezpieczeństwa pododdziałów.

Zespół projektowy: sierż. pchor. Jakub Jakubowski, sierż. pchor. Konrad Jasiak, sierż. pchor. Krzysztof Jamrozy, plut. pchor. Wojciech Jakubik, opiekun projektu: dr inż. Marcin Sarzyński.

NARWAL BSM (Bezzałogowy System Morski) – jest bezzałogowym, zdalnie sterowanym pojazdem podwodnym (ROV – Remotely Operated Vehicle), przystosowanym do operacji na dnie zbiorników wodnych oraz na powierzchniach płaskich znajdujących się pod wodą, na przykład kadłubach statków i elementach konstrukcji podwodnych. Składa się z konstrukcji nośnej oraz podzespołów inspekcyjno-badawczych (m.in.: mechanicznego ramienia, magnetometru, echosondy), które zbierają dane o otaczającym go środowisku. Pracą podzespołów i przesyłem danych kieruje moduł dowodzenia, co pozwala wyeliminować pracę człowieka w niebezpiecznych podwodnych operacjach.

Autor: Karol Korolczuk, opiekun: mgr inż. Marcin Lisowski.

Oprócz projektów Wojskowej Akademii Technicznej na ekspozycji NIE_POKÓJ można zobaczyć systemy bezzałogowe Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, studenckiego koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej oraz projekty takich firm jak m.in.: Prometheus, Macro-System czy Terra Hexen.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony