Przejdź do treści
AeroPlan Nr 08/2021
Źródło artykułu

"AeroPlan" 08/2021 – ilustrowany magazyn lotniczy

Opublikowany został "AeroPlan" Nr 08/2021 popularnego magazynu, ukazującego się w internecie dla hobbystów lotniczych: modelarzy, kolekcjonerów, spotterów i historyków.

W każdym numerze relacje z nieznanych wydarzeń z dziejów lotnictwa, opisy wybranych samolotów, informacje o nowościach rynku modelarskiego, porady dla modelarzy plastikowych, rysunki, plansze barwne i wiele zdjęć samolotów lądujących na polskich lotniskach, a także statystyka lotnicza. Magazyn zamieszcza wiele materiałów nadsyłanych przez czytelników – z kraju i ze świata.

W Nr 08/2021 wydania elektronicznego (online) polecamy:

Vatti w Hiszpanii cz. 2
W połowie 1938. niebo nad Hiszpanią należało już do samolotów nacjonalistów. Do końca sierpnia 1938 r. dowódca 3.J./88, Oblt.Werner Mölders, zdążył się już dobrze zapoznać z myśliwcami Messerschmitt Bf 109D i w ciągu pięciu tygodni walk na froncie południowym koło Walencji oraz potem nad Ebro zgłosił zestrzelenie pięciu republikańskich samolotów. Tym samym stał się myśliwskim asem Legionu Condor, ale walki nie ustawały i nacjonaliści zamierzali doprowadzić do końca to, co zaczęli dwa lata wcześniej. Dla Möldersa oznaczało to kolejne okazje do podwyższenia konta zestrzeleń. I trzeba przyznać, że skwapliwie z tego skorzystał.

Northrop YF-23 – samolot w szczegółach
W myśl zasady "historię piszą zwycięzcy" w wielu dziedzinach życia bardzo szybko zapomina się o przegranych. W lotnictwie bywa różnie, istota postępu technicznego sprawia bowiem, że odrzucone projekty nie zawsze idą w zapomnienie. Wiele z nich trafia do muzealnych ekspozycji dokumentujących ów postęp, a niektóre stają się przedmiotem dalszych badań lub inspiracją dla kolejnych konstrukcji. Przykładem takiej "przegranej maszyny" jest Northrop YF-23.

U Mustanga na urodzinach
Była jesień, sobotni wieczór. Zajrzałem do internetowej poczty i znalazłem w niej list od Mike'a. Ucieszyłem się. Mike Gleichman to były podpułkownik (Lt.Col.) USAAF, aktywny pilot i miłośnik historii lotnictwa ze szczególnym ciepłym miejscem w sercu zarezerwowanym dla samolotu P-51. Przy tym mój internetowy kolega, zainteresowany trochę naszym krajem i jego historią. Okazjonalnie wymieniamy się informacjami, zdjęciami i plotkami.

Macchi M.5
Macchi M.5 początkowo używano do celów rozpoznawczych, ale szybko przekonano się, że może być z powodzeniem wykorzystany jako samolot myśliwski. Istnieją udokumentowane relacje ze zwycięskich walk włoskich pilotów przeciwko austriackim myśliwcom marynarki Phonix D.I, które w tym czasie na włosko-austriackim froncie były jednymi z najlepszych samolotów bazujących na lądzie. I tak Macchi M.5 przeszedł do historii jako jedyna "łódź latająca" z powodzeniem zwalczająca myśliwce lądowe.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "AeroPlanu" Nr 08/2021 na stronie: www.altair.com.pl


AeroPlan ukazuje się od 1995, a od 1999 jego redaktorem naczelnym jest najlepszy polski modelarz plastikowy, wygrywający od lat wszystkie najważniejsze konkursy modelarskie na świecie. Spowodowało to, że formuła czasopisma uległa pewnej modyfikacji, poprzez zbliżenie go bardziej do środowiska modelarskiego. Magazyn przekształcił się jednocześnie z nieregularnego kwartalnika w dwumiesięcznik. Raz w roku ukazuje się podwójny numer monograficzny poświęcony wybranej konstrukcji lotniczej, z dołączoną płytą CD-ROM.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony