Studenckie Koło Astronautyczne nagrodzone w konkursie StRuNa 2017

Wizualizacja PW-Sat2 na orbicie (fot. M.Świetlik)

Studenci z SKA otrzymali trzecią nagrodę w kategorii Projekt Roku 2017. Zostali docenieni za produkcję i testy żagla deorbitacyjnego satelity PW-Sat2.

Studenckie Koło Astronautyczne działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Nad PW-Satem2 studenci pracują od 2013 roku. W 2016 roku została podpisana umowa na wyniesienie satelity na orbitę. Postęp prac można obserwować na stronie projektu.

W PW-Sat2 systemem deorbitującym jest żagiel, a konkretniej kwadratowa struktura oparta na czterech ramionach otwierana za satelitą. Jego zadaniem będzie zwiększenie powierzchni satelity, a co za tym idzie oporu aerodynamicznego, który na niskich orbitach jest wciąż bardzo znaczącym czynnikiem powodującym wyhamowywanie. Dzięki temu satelita po przetestowaniu pozostałych eksperymentów, na znak konstruktorów rozłoży spadochron i zacznie obniżać orbitę, by docelowo spłonąć w atmosferze.


Wizualizacja PW-Sat2 na orbicie (fot. M.Świetlik)

Projekt systemu deorbitacyjnego jest już niemal w pełni dojrzały. Prototyp żagla przeszedł pomyślnie testy otwierania w komorze próżniowej i jego pełnowymiarowe wersje są przygotowywane do umieszczenia na satelicie.

Konkurs StRuNa jest organizowany przez Studencki Ruch Naukowy pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach: Konferencja Roku, Wyprawa Roku, Projekt Roku, Koło Naukowe Roku i Opiekun Naukowy Roku. W tym roku nagrody przyznano już pod raz siódmy. Oceniano przedsięwzięcia zrealizowane przez polskie koła naukowe między 1 października 2016 roku a 30 września 2017 roku.

Do finału konkursu zakwalifikowano łącznie 40 zgłoszeń z uczelni z całej Polski, w tym cztery z Politechniki Warszawskiej. Poza Studenckim Kołem Astronautycznym znalazły się tam także Koło Naukowe Biotechnologów "Herbion", Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz Studencki Oddział SPI.

Listę nagrodzonych można znaleźć na stronie www.struna.edu.pl

Źródło: Politechnika Warszawska
comments powered by Disqus