Przejdź do treści
Przygotowania do lotu stratosferycznego balonu studenckiego koła naukowego Space Project (fot. Space Project/FB)
Źródło artykułu

Pomyślny lot stratosferyczny balonu studenckiego koła naukowego Space Project

Po wielomiesięcznych przygotowaniach studenci z Koła Naukowego Space Project działającego przy Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym przeprowadzili udaną misję stratosferycznego lotu balonowego, będącego zalążkiem przyszłych prac zmierzających w kierunku stosowania technologii kosmicznych i badań satelitarnych.

Koło Naukowe Space Project zbudowało sondę stratosferyczną wyposażoną w komputer jednopłytkowy, nadajnik radiowy, GPS, szereg czujników oraz jeden eksperyment naukowy.

Misja zakładała wypuszczenie sondy o godzinie 2:30 UTC, 27 Lipca 2019 w miejscowości Bór Zajaciński na balonie stratosferycznym, który osiągnie wysokość 35 km, następnie pęknie i sonda opadnie na ziemię na spadochronie. Sonda przez cały czas trwania misji nadawała telemetrię na częstotliwości 434,79 MHz. Telemetria zawiera pozycję GPS oraz odczyty z czujników. Eksperyment naukowy stanowiły nasiona roślin, które zostaną przebadane pod kątem zmian zachodzących w wyniku przebywania w stratosferze.

Opracowanie danych pomiarowych zebranych z aparatury umieszczonej na pokładzie będzie przeprowadzone w najbliższym czasie.

Członkami koła są studenci różnych wydziałów Politechniki Śląskiej oraz z innych uczelni z regionu.

Relacja filmowa z lotu poniżej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony