III Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Odlotowe Fundusze

Podkarpackie Pokazy Lotnicze (fot. M. Mielniczuk)

Przed nami trzecia edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. W tym roku impreza odbędzie się 2 września na lotnisku w Krośnie. Na widzów czeka sporo emocji. W programie przewidzianych jest wiele podniebnych akrobacji w wykonaniu indywidualnych pilotów i zespołów akrobacyjnych. Wśród nich sama czołówka polskiej akrobacji lotniczej, w tym m.in.: Artur Kielak, Łukasz Czepiela, Maciej Pospieszyński, Biało – Czerwone Iskry, GA Żelazny, Firebirds, Cellfast, czy Royal Star Mielec.

Do Krosna zawitają również goście z zagranicy: Pterodactyl Flight z Czech oraz Retro Sky Team ze Słowacji. W przerwach imprezy sporo atrakcji widzowie znajdą na ziemi. Pokazy lotnicze na Podkarpaciu to już tradycja, podobnie jak fakt, że całej imprezie patronują Fundusze Europejskie.

Lotnictwo łączy

Samorząd Województwa organizuję imprezę wspólnie z Samorządem Miasta Krosna i podlegającym mu krośnieńskim lotniskiem. – Cieszymy się, że możemy po raz kolejny współorganizować lotniczą imprezę w województwie, które słynie z lotniczej tradycji. To zapewnia nam nie tylko wspaniałe show, które integruje ludzi, ale jest pielęgnowaniem gałęzi gospodarki, stanowiącej naszą mocną stronę województwa, jedną z jego inteligentnych specjalizacji. – podkreśla Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 2015 roku w Mielcu, rok później w podrzeszowskiej Jasionce. Krosno – to kolejne miasto na lotniczej mapie Podkarpacia, nie wykluczone że w przyszłych latach dołączy do nich np. Stalowa Wola, które też posiada infrastrukturę lotniskową.


Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry (fot. M. Mielniczuk)

Atrakcje na niebie

Program lotniczego show jest już prawie dopięty. Swój udział potwierdzili:  Maciej Pospieszyński, Artur Kielak, Łukasz Czepiela, jak również Krzysztof Cwynar z repliką Niewporta 11, krośnieńskie Cellfast, GA Żelazny i hit programu – Biało Czerwone Iskry. Do Krosna przylecą również czeski Pterodactyl Flight i słowacki Retro Sky Team. W Krośnie zaprezentuje się również MBB BO 105 Bolkow i Boeing Sterman oraz M28 z PZL Mielec jak również Pipery Seneca z Royal Star w Mielcu. Planowane są również skoki spadochronowe z samolotu An-2, które zawsze powodują duże emocje wśród publiczności.

Atrakcje na ziemi

Podczas krośnieńskich pokazów lotniczych atrakcje będą się działy nie tylko na niebie, ale również na ziemi. Swoje stoiska promocyjne ustawią na miejscu imprezy m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Uzdrowiska w Rymanowie i Iwoniczu Zdroju, czy Muzeum w Przemysłu Naftowego w Bóbrce i wiele innych. Na uwagę zasługiwać będzie strefa dla dzieci nazwana „Mały Piknik” To tam odbywać się będą rozmaite animacje i konkursy dla dzieci. Organizować je będzie m.in. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która planuje przeprowadzić mnóstwo ciekawych i oryginalnych zajęć edukacyjnych z dziedziny chemii czy fizyki. Czas dla dzieci organizowany będzie tam również przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które planuje m.in. składanie samolotów z pianki, tworzenie największego statku powietrznego, malowanie buzi  i wiele innych.


I Podkarpackie Pokazy Lotnicze, które odbyły się w Mielcu w 2015 r. (fot. M. Mielniczuk)

Konkurs dla fanów na Facebooku

Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, jak również przydatne wskazówki o miejscach parkingowych, czy bezpłatnych krośnieńskich autobusach na miejsce imprezy umieszczane są na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl.

Prawie tysiąc fanów zebrało się również na specjalnym wydarzeniu na Facebooku poświęconym  pokazom: www.facebook.com/events/1976758159221530/?active_tab=discussion. Będąc fanem tego wydarzenia na Facebooku można wziąć udział w konkursie, którego głównym celem będzie zbiórka unijnych pieczątek, ukrytych na miejscu imprezy. W zamian za zebranie kompletu pieczątek i wykonanie kilku innych prostych zadań czeka nagroda – niespodzianka. Szczegóły konkursu oraz rejestracja chętnych odbywa się jednak tylko i wyłącznie za pośrednictwem wydarzenia na fb. Więcej szczegółowych informacji o Konkursie można też znaleźć TUTAJ.

Odlotowe Fundusze

Lotnictwo to inteligentna specjalizacja Podkarpacia. To dziedzina gospodarki, która rozwija to województwo. A że Fundusze Europejskie są również po to, by wspierać mocne strony każdego regionu to nie zabraknie ich podczas imprezy w Krośnie.

Pokazy będą współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020. Beneficjenci RPO WP z całego regionu planują w ramach swoich stoisk promocyjnych specjalne atrakcje i konkursy z nagrodami. Odbędą się one także w biało żółtym namiocie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, opatrzonym hasłem: Zmieniamy Podkarpackie z RPO.

Więcej informacji na stronie www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl oraz na stronie wydarzenia.

ST

Źródło: pokazylotnicze.podkarpackie.pl
comments powered by Disqus