Przejdź do treści
Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Po czteromiesięcznej podróży indyjski satelita dotarł na orbitę Słońca

Indyjska misja obserwacji Słońca dotarła w sobotę na orbitę po czteromiesięcznej podróży kosmicznej. Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy, poinformował rząd Indii.

Satelita Aditya-L1 został wystrzelony we wrześniu i ma przez pięć lat prowadzić teledetekcję Słońca. Został nazwany na cześć hinduskiego bóstwa słońca.

Premier Narendra Modi nazwał misję kamieniem milowym dla indyjskiego programu kosmicznego, poinformował Reuters.

Obserwatorium słoneczne znajduje się w Punkcie Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.

Indyjska minister nauki i technologii Jitendra Singh powiedziała, że misją satelity jest „odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią”. Będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej.

„Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny. Jest to świadectwo nieustannego poświęcenia się naszych naukowców w realizacji jednej z najbardziej złożonych i skomplikowanych misji kosmicznych” – napisał premier Narendra Modi w mediach społecznościowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony