Przejdź do treści
Okładka wrześniowego Pilot Club Magazine
Źródło artykułu

Wrześniowy Pilot Club Magazine już w salonach prasowych

Po wakacyjnej przerwie serwujemy między innymi:

LYON BRON - LEKCJA DLA WARSZAWY
Prosto z francuskiego lotniska biznesowego Lyon-Bron przywozimy przykład jak w Warszawie powinien rozwijać się ruch biz-jetów i lotnictwa ogólnego. I nie uwierzymy już więcej w palcem po wodzie pisane teorie, że z Babic nie da się wycisnąć porządnego pomysłu dla rozwoju general aviation. Da się, trzeba tylko chieć... i umieć - jak Francuzi.

ECO FLYER - IDEALNY DO SZKOLENIA
Jak długo jeszcze polski system szkolenia będzie oparty na wysłużonych Cessnach i Piperach? I czy istnieje samolot, który ten obraz mógłby zmienić? Krzysztof Niewiadomski znalazł idealnego następcę "staruszków" - dieslowski Eco Flyer 2.0. Maszynę tanią - również w eksploatacji - i wybaczającą najgorsze błędy pilotów stawiających pierwsze kroki w powietrznej przestrzeni. Żeby dogłębnie poznać samolot, jako jedyna polska redakcja odwiedziliśmy siedzibę producenta Eco Flyera, Apex Aircraft we francuskim Dijon.

GLOBAL 5000 - VIP GLOBALIZACJA
I znów jako pierwsi nadziewamy na reporterski widelec świeżutką nowość. Do Warszawy zawitał Bombardier Global 5000 i jako samolot tego typu z polskimi znakami nosi dumny "numer jeden". To potwornie drogi samolot z potwornie szeroką paletą możliwości. Jeśli macie wolne 50 milionów dolarów, powinniście sobie takiego sprawdzić. Bartek Nowak zwiedził samolot i wie już, że wart jest swej ceny.

SKANOWANIE SZKLANEGO KOKPITU
Ilość samolotów z "telewizorami" na polskim rynku dynamicznie rośnie. Dobrze więc wiedzieć, jak bezpiecznie się na nie przesiąść. Fachową, a przede wszystkim praktyczną wiedzę przekazuje Wam Ralph Butcher, nasz współpracownik z amerykańskiej AOPA - instruktor samolotowy z nalotem 25 tys. godzin, który miał okazję przeszkalać zawodowych pilotów z analogów na cyfrową awionikę.

LATALIŚMY PERSPECTIVEM
Jak to jest latać tłokowym Cirrusem SR22 G3 GTS wyposażonym w awionikę przewyższającą możliwościami niejeden pasażerski odrzutowiec? Naczelny sprawdził to nad Wwarszawą, latając burgundowym egzemplarzem numer "4000" wyposażonym w nawigacyjny cud techniki - Perspective by Garmin. Czy to jeszcze lotnictwo ogólne, czy wirtualne?

WYLĄDUJ WE WŁOCŁAWKU
Duże, czerwone hangary, bliskie sąsiedztwo z atrakcyjnym turystycznie Włocławkiem, rzut beretem do Płocka, do tego władze lotniska z głową na karku i świetne ceny za usługi. Aeroklub Włocławski to wzór do naśladowania dla podobnych ośrodków - w końcu dobry pomysł na dobrą działalność daje dobre rezultaty. Na miejscu była Aleksandra Majewska.

TAF - JAK TO SIĘ CZYTA?
Po wnikliwej analizie treści lotniskowych METAR-ów, Piotr karnia z Lufthansa Systems Poland przechodzi do prognoz, czyli raportów TAF. Dziesiątki cyfr i kodów tworzy niekończący się potok informacji pogodowej, która nie raz może uratować nam skórę w czasie lotu.

ALE DRAKA W GRODZIE KRAKA
Bicie serca krakowskiego lotniska Czyżyny przyspiesza. Nad dobrym tętnem czuwa Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Stary pas startowy między betonowymi blokami coraz częściej uśmiecha się do pilotów. Może stać się piknikowym centrum zlotów regionu, musi jednak zostać uprzątnięty, m.in z linii wysokiego napięcia na podejściu. O tym i innych problemach oraz planach MLP Krzysztof Radwan rozmawia z Januszem Grzywą.

TURBIA SENTYMENTALNIE
Eksperymentalni piloci i konstruktorzy po raz kolejny zlecieli do Turbii, by pokazać najnowsze trendy "garażowej" myśli technicznej. Pewnym jest, że póki amatorów własnych kontrukcji nie zabraknie, póty w Turbii środowisko będzie dawało znać, że żyje i ma się dobrze. Relacja Janurza Grzywy...

KOSIAKI NAD KRAKOWEM
... który sprawdził też, jacy podniebni goście odwiedzili w tym roku lotnisko Czyżyny, gospodarza kolejnego już Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Zdradzamy, że był m.in. Li-2, Su-36 Jurgisa Kairysa i Żelaźni.

Poza tym w numerze:

AIR-MAIL - o sprytnym wykorzystaniu SMS-ów w zmianie planu lotu
OD ŚMIGŁA - najświeższe aktualności z kraju i ze świata
SAAB PO RAZ DZIEWIĄTY - ostatni odcinek lotniczo-motoryzacyjnej historii z Likoping
LOTBLOG - trzecia część jedynego lotniczego bloga o szkoleniu - pisze Michał J. Zazula
PRAWDA CZASU I EKRANU - pamiętacie czarne skrzynki z 11 września? Były fikcją!
KARTKI Z KALENDARZA - Ryszard Sawicki i kronika lotniczych wydarzeń ze świata
CENNIK - w USA samoloty są tanie - przeglądaj oferty co miesiąc i sprowadź samolot do Polski
PILOT SIĘ ŚMIEJE - odlotowe dowcipy i "kobiece" zdjęcie miesiąca
ZEBRANE W SIECI - o nowych kategoriach samolotów według EASA

Felietoniści:
Konrad Wróbel - rusza akcja budowy heliportu w Warszawie
Mirek Krzyk - z pamiętnika starego lotnika tym razem o łasiczce-szybowniczce
Krzysztof Stawiński - cała prawda o "inicjacji" cabin crew
Sławomir Cichoń - na poważnie o pilotach oszustach


Pilot Club Magazine
Newman Sp. z o.o.
Millennium Plaza
Al. Jerozolimskie 123A, lok. 308
02-017 Warszawa
Tel: +48 22 438 86 49
Fax: +48 22 438 86 47

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony