Przejdź do treści
Źródło artykułu

Styczniowy Pilot Club Magazine

Styczniowy numer miesięcznika Pilot Club Magazine wystartował do prenumeratorów i salonów prasowych. W noworocznym numerze między innymi:

PIPERJET – SILNIK NA OGONIE
To jeden z niewielu odrzutowców kategorii Very Light Jet, w którym zamontowano tylko jeden silnik. Na dokładkę umieszczono go wysoko na stateczniku pionowym i... tu zaczęły się schody. W numerze opis tego charakterystycznego jeta ze stajni Pipera, jego osiągi i odpowiedź na fundamentalne pytanie – kiedy wreszcie trafi do pierwszych odbiorców?

GULFSTREAM 650 - LATAJĄCY BENTLEY
Ten samolot osiąga limity praktycznie we wszystkich kategoriach biznesowego latania. Najszybciej, najdalej, najwygodniej i... najdrożej. Ma tyle zalet, że dwie sztuki tego kolosa zamówili bankierzy z GP Morgan. Zamówili, mimo że jeszcze rok temu ich przyszłość chyliła się ku upadkowi, a rząd USA musiał wesprzeć ich sumą idącą w miliardy dolarów. Wychodzi na to, że G650 jest wart grzechu.

EUROCOPTER EC175 PEŁEN TAJEMNIC
Po raz pierwszy europejska korporacja śmigłowcowa zbudowała śmigłowiec przy aktywnym udziale Chińczyków. Efekt jest nad wyraz atrakcyjny. EC175, dedykowany głównie służbom publicznym z pewnością będzie uwielbiany przez VIP-ów. Głównie dzięki największej w swojej klasie kubaturze kabiny pasażerskiej, do której w wersji czysto transportowej udało się zmieścić prawie 20 foteli!

PILATUS PC-12NG JUŻ W POLSCE
Choć ten samolot kosztuje bez mała cztery miliony dolarów, w Polsce można nim latać za jedną ósmą tej kwoty. Program fractional ownership firmy Sky Share Club poszerzył się o ten szybki, turbośmigłowy dolnopłat. W numerze obejrzyj niezwykłe zdjęcia tej maszyny, poznaj jej osiągi oraz najistotniejsze cechy. A może Ty skusisz się na „kawałek”?

GARMIN GNS430 Z BLISKA
Przedstawiamy pierwszą część poradnika nawigacyjnego dla przyszłych użytkowników najpopularniejszego z lotniczych Garminów – GNS430 i jego nieznacznie większego brata GNS530. W pierwszej części zasady działania i podstawowe funkcje radiowe i nawigacyjne.

TO KONIEC KRYZYSU
Cessna Citation Sovereign, po pół roku przerwy, wraca na taśmy montażowe wytwórni z Kansas. To nie jedyna oznaka definitywnego końca kryzysu. Prezentujemy optymistyczne dane grupy analitycznej ARGUS, badającej m.in. wykorzystanie samolotów biznesowych w lotach IFR. Ubiegłoroczny wzrost to prawie sto tysięcy więcej operacji lotniczych w biznesie. Ten rok nie może być gorszy.

KIESZONKOWY GPS
Pocket FMS, który w numerze opisuje Michał Zazula, to jedno z najtańszych, a zarazem najlepszych w lotnictwie urządzeń planowania i nawigacji w oparciu o stale aktualizowane dane. Co najważniejsze, program powstał i jest unowocześniany przez dwójkę pilotów. Sprawdź w czym Ci pomoże, a jeśli się zdecydujesz, z PCM program kupisz taniej! Dowiedz się jak.

TYLKO NIE ROGER
W poradniku radzimy, jak prawidłowo komunikować się stosując frazeologię angielską oraz których wyrażeń warto się wystrzegać. Pamiętaj bowiem, że w przestrzeni istotne są tylko ważne informacje. Rozbudowane teatralne monologi to zmora dla kontrolerów i innych pilotów. Mów tak, by wszystko było jasne. PCM Ci w tym pomoże.

SZKÓŁKA PILOTA
A co Ty wiesz o skrzydle? Jeśli rozpoczynasz lotniczą przygodę Twoja wiedza nie może ominąć zasad działania skrzydeł, czyli pierwotnych praw, bez których nasze latanie nie miałoby wiele wspólnego z rzeczywistością. W pierwszym odcinku opisujemy podstawowe definicje i przytaczamy kilka ciekawostek z nimi związanych.

WYPADY ZA MIEDZĘ
Stać Cię na lotnicze wyprawy po Europie! Nie potrzebujesz grubego portfela, ani nawet potężnej maszyny. Wystarczy poczciwa Cessna 172, dobry plan i przekonanie, że to o wiele zdrowsze, ciekawsze i bardziej skondensowane zwiedzanie kontynentu, niż tłuczenie się samochodem.

W numerze poza tym:
OD ŚMIGŁA! - najświeższe aktualności z kraju i ze świata
KARTKI Z KALENDARZA - kto i czym jako pierwszy przeleciał Kanał La
Manche
REDAKCYJNIE
ZEBRANE W SIECI - o nagrodzie Boeinga i wspomnienie Tadeusza Góry

Felietoniści:
Z lewego fotela - Sławomir Cichoń i Lotnicza Nagroda Darwina
Krótka prosta - Michał Zazula i troska o dobro kontrolerów
W kokpicie z blondynką – Monika Zazula odpowiada dlaczego piloci bywają irytujący
Na ślepo – Cichociemny i 15-latek, który wie wszystko o lataniu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony