Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zwodowano pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy, Typ 075

W Szanghaju zwodowano pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy, określany jako Typ 075. Gdy wejdzie do służby, znacznie zwiększy zdolności desantowe chińskiej marynarki wojennej oraz siłę oddziaływania Pekinu w polityce zagranicznej - oceniają eksperci.

Ceremonia wodowania okrętu odbyła się w środę - podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua. Państwowy dziennik "Huanqiu Shibao" uznał, że budowa jednostki oznacza "nową erę w rozwoju chińskich okrętów wojennych".

"Śmigłowcowiec desantowy jest narzędziem projekcji siły, pozwalającym skierować w praktycznie dowolny rejon świata duży oddział żołnierzy, zdolny do samodzielnych operacji. (...) Zadaniem tych jednostek jest transport dużego oddziału piechoty morskiej, liczącego 1-1,5 tys. żołnierzy wraz z wyposażeniem i pojazdami, w tym transporterami opancerzonymi i czołgami" - ocenili eksperci z Instytutu Boyma.

Według oficjalnych chińskich mediów Typ 075 musi jeszcze przejść proces dostosowywania uzbrojenia oraz próby na morzu, nim będzie mógł wejść do służby. Wodowanie nie oznacza, że okręt osiągnie wkrótce status operacyjny - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na źródło w Pekinie. Według tej gazety okręt ma wyporność 40 tys. ton, długość 250 metrów i jest zdolny do przewożenia co najmniej 30 śmigłowców.

Zdaniem Instytutu Boyma przypuszczalnie powstaje już druga jednostka tego typu, a trzecia jest w planach. "Dwa lub trzy śmigłowcowce desantowe zmienią na korzyść Chin równowagę sił w regionie" - ocenił instytut w omówieniu przysłanym do PAP, przypominając, że Chiny prowadzą liczne spory terytorialne z sąsiadami, w tym o obszary Morza Południowochińskiego z Wietnamem, Filipinami i Malezją oraz z Japonią o wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim.

"Wielu analityków ocenia Typ 075 jako istotne narzędzie w przypadku, gdyby Chiny kontynentalne musiały kiedyś dokonać siłowego zjednoczenia z Tajwanem" - napisał chiński dziennik "Global Times". Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin" i nigdy nie wykluczył możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę.

"Jeśli tajwańscy secesjoniści przekroczą czerwoną linię, Typ 075 może służyć jako wyraźne ostrzeżenie dla nich i dla zagranicznych sił opozycyjnych" - podał "Global Times", cytując anonimowego komentatora.

"SCMP" donosił w 2017 roku, że Chiny planują zwiększenie liczby żołnierzy swojej piechoty morskiej z 20 tys. do 100 tys. Według ekspertów cytowanych wtedy przez hongkoński dziennik część żołnierzy może stacjonować w chińskiej bazie wojskowej w Dżibuti oraz w porcie Gwadar w Pakistanie.

Komentatorzy zwracają uwagę, że konstrukcja śmigłowcowców desantowych umożliwia wykorzystanie - oprócz helikopterów - również samolotów pionowego lub skróconego startu i lądowania (V/STOL), takich jak amerykański F-35B. Chiny nie dysponują jednak jak na razie samolotami tego rodzaju. "Nic nie wiadomo by w Państwie Środka próbowano tak skomplikowane maszyny projektować, a kupić ich nie ma skąd" - napisał Instytut Boyma.

Pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy zbudowano w ciągu zaledwie 2,5 roku. Zdaniem komentatorów tak szybkie tempo wynikało z chęci zwodowania okrętu przed przypadającą na 1 października 70. rocznicą proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. (PAP)

anb/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony