Zdjęcie Polaka wyróżnione przez Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną

Zdjęcie Drogi Mlecznej autorstwa Polaka Karola Babińskiego, studiującego medycynę w Goeteborgu, zostało wyróżnione przez Szwedzką Narodową Agencję Kosmiczną. Niezwykła fotografia od czwartku prezentowana jest na wystawie w Sztokholmie.

Zdjęcie wykonane 13 listopada 2020 roku o godz. 1 w nocy na półwyspie Onsala pod Goeteborgiem przedstawia Drogę Mleczną w nietypowy sposób - oprócz gwiazd jego bohaterką jest dziewczyna autora.

"Pojechaliśmy w miejsce znane z tego, że jest położone z dala od świateł miast, tam znajduje się obserwatorium astronomiczne. Dużo chodziliśmy, robiłem zdjęcia nieba, ale na koniec postanowiłem zrobić coś niebanalnego. Poprosiłem Ester, aby usiadła na dachu samochodu, a jego wnętrze rozjaśniłem latarką" - opowiada PAP Babiński.

Pomysł, aby gwiazdy widoczne były na drugim planie, został doceniony przez jury konkursu astrofotografii Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej na najlepsze zdjęcie 2020/2021. Fotografia jest jedną z 16 najlepszych prac, jakie są prezentowane na plenerowej wystawie w parku Kungstradgarden w centrum Sztokholmu. Ekspozycja będzie następnie latem pokazywana w siedmiu innych miastach Szwecji.

Autor zwycięskiego zdjęcia przyjechał do Szwecji z rodzicami w wieku 9 lat. Dziś studiuje medycynę na Akademii Medycznej Sahlgrenska w Goeteborgu, a fotografia jest jego pasją, na którą znajduje czas mimo nauki. "Największą przyjemność sprawia mi właśnie astrofotografia (czy) zdjęcia uliczne" - podkreśla Babiński.

Według niego fotografowanie gwiazd wymaga pewnej wiedzy, np. kiedy i gdzie można zobaczyć dany obiekt, ale "takie informacje można znaleźć w internecie". "Musisz w nocy oddalić się od gęsto zaludnionych obszarów, na ogół jest wtedy cisza, a ty doświadczasz fantastycznego widoku" - stwierdza fotograf.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus