Zawieszenie wiechy na biurowcu na gdańskim lotnisku
„Pandemia koronawirusa potwierdziła nasze przekonanie o potrzebie posiadania alternatywnych źródeł finansowania naszej spółki. Aiport City Gdańsk to powierzchnia komercyjna, na której wynajmie chcemy zarabiać i dzięki temu mieć inne niż lotniskowe dochody. Na tle trudności branży lotniczej, a także całej gospodarki, powstający w szybkim tempie biurowiec Alpha na terenie lotniska, napawa optymizmem” – powiedział w komunikacie prasowym prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.
Zgodnie z umową, wykonawca inwestycji Hochtief Polska, ma w II kwartale 2021 r. przekazać Portowi Lotniczemu Gdańsk budynek wraz z pozytywnymi decyzjami odbiorowymi Państwowej Straży Pożarnej i Sanepidu. Następnie, lotnisko wystąpi do nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie, które powinno być wydane do końca maja 2021 r. Potem biurowiec czeka faza komercjalizacji.
Koszt budowy biurowca to niespełna 66 mln zł netto. Przedsięwzięcie jest finansowane z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. i ze środków własnych spółki.
Alpha to pierwszy z siedmiu budynków planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. W budynku znajdzie się 197 miejsc parkingowych. Biurowiec stanie między ulicą Słowackiego, a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko terminalu pasażerskiego T2.
Airport City Gdańsk będzie pierwszym kompleksem biurowym na polskim lotnisku. Będzie się składał z siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączący funkcje usługowe, gastronomiczne i hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot i Golf.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
Komentarze