Zachodniopomorskie: Punkt Kontroli Granicznej na lotnisku Szczecin-Goleniów

Kontrole przesyłek roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich będą prowadzone w otwartym w piątek Punkcie Kontroli Granicznej na lotnisku Szczecin-Goleniów.

"Głównym celem działania punktu jest zapobieganie wprowadzania na teren Unii Europejskiej agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów obniżających plony roślin uprawnych" – powiedziała w piątek wojewódzka inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Barbara Hawrył.

Kontrole będą przeprowadzać pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

"To dopiero trzeci taki punkt kontroli granicznej zlokalizowany na terenie lotniska w Polsce – pozostałe dwa znajdują się w Warszawie i Rzeszowie. Ze względu na odległość podmioty z województwa zachodniopomorskiego i zachodniej Polski często były zmuszone korzystać z kontroli na terenie Niemiec" – wskazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dodał, że powstanie punktu to "impuls rozwojowy" dla regionu i lotniska w Goleniowie.

"Liczymy na to, ze otwarcie punktu ożywi ruch i zaczną pojawiać się tu samoloty z towarami fitosanitarnymi" – powiedział prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz.

Punkt powstał w terminalu cargo na wniosek wojewody, po otrzymaniu ze strony Unii Europejskiej potwierdzenia spełnienia wymagań dla punktu kontroli fitosanitarnych.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ amac/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus