WZL: ok. 23,7 mln zł ze środków UE na opracowanie systemu rakietowego

Ok. 23,7 mln zł wynosi grant ze środków Unii Europejskiej na opracowanie systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych - poinformowały w piątkowym komunikacie Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1.

Jak wskazano, projekt jest obecnie realizowany w Centrum Badawczo-Rozwojowego WZL1 przy współudziale specjalistów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz zakład Produkcji Specjalnej Gamrat (producent paliwa kompozytowego). Wartość dofinansowania otrzymanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ok. 23,7 mln zł. Celem inicjatywy - jak czytamy - "jest rozwój technologii pozwalających na prawidłowe i bezpieczne dzielenie stopni rakiety suborbitalnej, a w następstwie opracowanie pierwszego polskiego lekkiego systemu nośnego do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii Karmana (100 km)".

Zaznaczono, że to tylko jedno z innowacyjnych przedsięwzięć, które zakłady zrealizowały i realizują.

"W ostatnich latach wprowadziliśmy zmiany i usprawnienia, które nie tylko wpływają na wzrost zdolności produkcyjnych, ale również przygotowują ją do działania w roli centrum serwisowania śmigłowców Sił Zbrojnych RP. Co więcej, cały czas tworzymy miejsca pracy, zwiększając zatrudnienie w firmie: tylko na przestrzeni półtora roku zatrudniliśmy ponad 100 nowych pracowników" – mówi cytowany prezes WZL1 Marcin Nocuń.

Napisano, że w 2019 roku na terenie Zakładów otworzono nowoczesny hangar lotniczy z zapleczem technicznosocjalnym, w którym jednocześnie może być obsługiwanych 12 śmigłowców. Kilka miesięcy temu oddano do użytku lądowisko.

Dużym sukcesem - jak zaznaczono - było wynegocjowanie umów w sprawie wykonania zobowiązań offsetowych z Leonardo MW Ltd oraz umów licencyjnych dotyczących korzystania z praw własności intelektualnej m.in ze spółkami Thales DMS France SAS i MES SpA."W spółce mają zostać ustanowione zdolności serwisowe przyszłych śmigłowców AW 101 Merlin Sił Zbrojnych RP do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR – bojowego poszukiwania i ratownictwa. Dla wyżej wymienionych śmigłowców spółka będzie pełnić rolę Centrum Wsparcia Eksploatacji. Kolejnym ważnym projektem strategicznym jest Program Wisła, którego celem jest pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu wraz ze sieciocentrycznym systemem dowodzenia" - czytamy.

Spółka podpisała umowę licencyjną i wykonawczą z firmą Lockheed Martin w ramach realizacji zobowiązania offsetowego związanego z ustanowieniem zdolności do produkcji kompozytowego kontenera startowego do rakiet PAC-3MSE. Podjęto decyzję o budowie nowej hali produkcyjnej, w której zostanie ulokowana linia produkcyjna kontenerów.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 powstały w 1945 roku. Obecnie są jedną ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus