Przejdź do treści
Bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w kamerę

Zasady koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i modeli latających

Ośrodek Planowania Strategicznego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zaprezentował zasady koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i modeli latających (RPA) o masie nie większej niż 25 kg i wykonywanych wyłączenie w zasięgu wzroku operatora.

Operatorzy modeli latających oraz bezzałogowych statków powietrznych o MTOM nie większej niż 25 kg używanych wyłącznie w operacjach w zasięgu wzroku operatora (VLOS) planujący loty w strefach kontrolowanych lotnisk (CTR) mają obowiązek dokonać zgłoszenia do PAŻP na minimum 5 dni przed planowanymi lotami celem określenia możliwości i warunków wykonania lotów.


RPA - Remotely Piloted Aircraft - zdalnie sterowany statek powietrzny zgodnie z nazewnictwem przepisów wydanych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.


Loty RPA muszą być wykonywane zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków - Załącznik nr 6.

Dane adresowe komórki PAŻP rozpatrującej zgłoszenie (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07:00 do 15:00.):
faks: +48-22-574-5713
e-mail: asm1@pansa.pl


Wymagane dane w zgłoszeniu:

  • lokalizacja lotów (współrzędne WGS-84),
  • typ/rodzaj zdalnie sterowanego statku powietrznego (w tym MTOM),
  • data i czas (UTC),
  • maksymalna wysokość lotów (w stopach lub metrach AGL(nad poziomem terenu),
  • krótki opis przedsięwzięcia (np. filmowanie, rekreacyjnie),
  • dane adresowe/kontakt do zgłaszającego.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod następującym adresem:
formularze zgłoszeniowe

Poniższa mapa przedstawia struktury przestrzeni powietrznej (o dolnej granicy od powierzchni terenu) wykazanych w przedmiotowym rozporządzeniu w zakresie lotów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych zwanych dalej RPA (potocznie Dronami).


Fragment mapy przedstawiający rejon Śląska i Małopolski. Pełna mapa dostępna jest tutaj


Zasady wykonywania lotów RPA w strefach wskazanych na mapie:

  • W strefach kontrolowanych lotnisk (CTR) wykonywanie lotów RPA możliwe jest po uprzednim zgłoszeniu i uzyskaniu warunków lotu i zgody od PAŻP.
  • W strefach ruchu lotniskowego cywilnych lotnisk niekontrolowanych (ATZ) w czasie ich aktywności wykonanie lotu RPA jest możliwe tylko po uzgodnieniu z zarządzającym daną strefą.
  • W strefach ruchu lotniskowego lotnisk wojskowych (MATZ) wykonanie lotu RPA jest możliwe tylko po uzgodnieniu z zarządzającym daną strefą.
  • W strefach niebezpiecznych - poligony wojskowe (D) w czasie ich aktywności loty RPA są możliwe tylko po uzgodnieniu z zarządzającym daną strefą.
  • W strefach o ruchu ograniczonym (R) lub zakazanym (P) loty RPA nie są dozwolone. Warunki zakazów lub graniczeń lotów w strefach P, R w tym w przestrzeniach nad miastami o liczbie mieszkańców powyżej 25 000 oraz zasady odstępstw określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące.

Dodatkowo, w promieniu do 5 km od granic lotnisk i lądowisk dla których nie wyznaczono stref wykonywanie lotów RPA możliwe jest po uzgodnieniu z zarządzającym danym lotniskiem, lądowiskiem.

Informacja o zarządzających strefami ATZ można znaleźć w Zbiorze Informacji Lotniczej (VFR AIP), który dostępny jest za pośrednictwem strony internetowej PAŻP (zakładka AIS).

Informacja o zarządzających strefami MATZ można znaleźć w Zbiorze Informacji Lotniczej (MIL AIP), który dostępny jest za pośrednictwem strony internetowej PAŻP (zakładka AIS).

Informacja o zarządzających strefami D jest dostępna w Szefostwie Służb Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP.

Rejestr lotnisk, lądowisk jest prowadzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

UWAGA: Granice struktur zobrazowanych na mapie mogą ulegać zmianom zgodnie z cyklem AIRAC (co 28 dni).


Uwaga: mapa nie uwzględnia:

  • stałych struktur przestrzeni powietrznej o dolnej granicy powyżej 150 m nad poziomem terenu,
  • elastycznych elementów przestrzeni które mogą być czasowo aktywne, w których loty RPA nie są dozwolone lub podlegają zasadom wynikających z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 listopada 2008r. w sprawie struktury polskiej przestrzeni powietrznej oraz szczegółowych warunków i sposobu korzystania z tej przestrzeni.

Elastyczne struktury przestrzeni powietrznej to między innymi: TSA, TRA, TFR, MRT, Rejony Ograniczeń Lotów o desygnatorze EA. Struktury te są zarządzane przez AMC Polska.

Informacja o planowanej i faktycznej aktywności tych struktur jest dostępna na stronie internetowej PAŻP (zakładka AMC).

W przypadku wątpliwości lub w celu potwierdzenia w dniu bieżącym aktywności elastycznych struktur przestrzeni informację można uzyskać od AMC Polska - tel 22 574 57 31, 22 574 57 33 - 35 (H 24). Dodatkowo w zakładce AMC dostępna jest poglądowa, interaktywna mapa struktur polskiej przestrzeni powietrznej.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w zakresie lotów RPA należy skontaktować się z Ośrodkiem Planowania Strategicznego ASM1, pracującym od poniedziałku do piątku, w godzinach od 07:00 do 15:00.

Tel.: (+ 48 22) 574-67-11 (w sprawach dotyczących formularzy zgłoszeniowych)
Tel.: (+ 48 22) 574-57-15 (dodatkowe informacje odnośnie zasad, wymogów wykonania lotów RPA)
Tel.: (+ 48 22) 574-57-25 (dodatkowe informacje odnośnie zasad, wymogów wykonania lotów RPA)

Dalsze informacje dotyczące użytkowania bezzałogowych statków powietrznych i modeli latających można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w zakładce "Bezzałogowe statki powietrzne".


Zasady zgłaszania działalności mogącej zagrozić bezpieczeństwu cywilnych statków powietrznych (balony wolne, sztuczne ognie, lampiony, lasery i inne źródła światła):

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2008 roku w sprawie warunków i sposobu działania służb ruchu lotniczego, zgodnie z treścią Załącznika 11 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, (Rozdział 2 pkt. 2.18) działania mogące zagrozić bezpieczeństwu cywilnych statków powietrznych czy to nad terytorium danego Państwa, czy też nad pełnym morzem, podlegają koordynowaniu z właściwymi władzami służby ruchu lotniczego. Zgodnie z § 2 ww. Rozporządzenia kompetencje i obowiązki "władzy służb ruchu lotniczego" wykonuje instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego wyznaczona na podstawie odrębnych przepisów. Koordynację należy zakończyć w takim terminie, aby można było na czas rozpowszechnić informację o tej działalności, zgodnie z postanowieniami Załącznika 15 ICAO.


Cel:

W celu uniknięcia zagrożeń dla cywilnych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej zawartej w FIR EPWW podczas realizacji:

  • wypuszczania balonów wolnych napełnianych helem;
  • pokazów ogni sztucznych;
  • wypuszczania lampionów;
  • emitowania silnych źródeł światła

instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - PAŻP) wprowadza zasady uzgodnień, których celem jest osiągnięcie rozwiązań pozwalających na wyeliminowanie zagrożenia dla cywilnych statków powietrznych i ograniczenie do minimum utrudnień w ruchu lotniczym.


Zasady zgłaszania działalności:

Działalność określona w pkt. 2 mogąca zagrozić bezpieczeństwu cywilnych statków powietrznych powinna być zgłaszana do Ośrodka Planowania Strategicznego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za pomocą właściwych formularzy zamieszczonych w zakładce Ośrodek Planowania Strategicznego strony internetowej PAŻP: formularze zgłoszeniowe

Wypełniony formularz powinien trafić do Ośrodka Planowania Strategicznego na minimum 5 dni przed planowanym terminem realizacji przedsięwzięcia. Formularze mogą być wysyłane za pośrednictwem:

faksu (+ 48 22) 574 57 69, 574 57 13,
maila: asm1@pansa.pl,
poczty na adres:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Ośrodek Planowania Strategicznego
ul. Wieżowa 8
02-147 Warszawa


Czytaj również:
Incydent z "dronem" na podejściu do EPWA. Prawdy i mity

FacebookTwitterWykop

Nasze strony