Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wystrzelono pierwszego zaprojektowanego na Węgrzech minisatelitę astrofizycznego

Pierwszy zaprojektowany na Węgrzech minisatelita astrofizyczny został wystrzelony w poniedziałek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rakietą Sojuz – poinformował Ośrodek Badawczy Astronomii i Badań o Ziemi Sieci Badawczej Loranda Eoetvoesa.

Minisatelita o nazwie GRBAlpha powstał w ramach międzynarodowej współpracy węgiersko-słowacko-japońskiej pod kierownictwem węgierskiego ośrodka i według jego projektu. Jego narzędzia pomiarowe wykonano w laboratorium na Węgrzech we współpracy m.in. z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie.

Minisatelita ma wymiary 10x10x11,3 cm. Jeśli umieszczony w nim detektor promieniowania gamma zda egzamin w praktyce, zostanie stworzona cała sieć podobnych satelitów wokół Ziemi, co zdaniem naukowców pozwoli bardzo dokładnie poznać źródło rozbłysków gamma (Gamma Ray Burst, GRB – stąd nazwa minisatelity).

Sieć nanosatelitów pozwoliłaby także zbadać dokładnie wypuszczające fale grawitacyjne gwiazdy neutronowe, które również wysyłają rozbłyski gamma.

„Rdzeniem detektora jest kryształ cezowo-jodowy, który pod wpływem promieniowania gamma emituje światło. Będziemy je odbierać przy pomocy czułych sensorów zliczających fotony, a podejrzane z astronomicznego punktu widzenia sygnały będziemy przechowywać po wzmocnieniu oraz zdygitalizowaniu lub przekazywać bezpośrednio do modułu radiowego” – powiedział kierujący opracowaniem tego systemu Andras Pal.

GRBAlpha pierwsze sygnały wyśle już w poniedziałek. Radioamatorzy będą mogli nawiązać kontakt z satelitą najpierw podczas jego przelotu nad Ameryką i Japonią. Pierwszy kontakt z terytorium Węgier ma być możliwy po godz. 22.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ tebe/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony