Wyruszyła IV Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka
Spała to miejscowość w woj. łódzkim, w której przed smoleńską katastrofą mieszkał wraz z rodziną gen. Buk. Został on pochowany na miejscowym cmentarzu. W Spale znajduje się również most na rzece Pilicy, któremu nadano imię generała, oraz poświęcona mu tablica, którą ufundowali mieszkańcy. Niedaleko stacjonuje 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, w której gen. Buk przez kilka lat pełnił służbę.
Pomysłodawcą sztafety jest chor. Daniel Sienkiewicz z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu (Lubuskie), gdzie gen. Buk zaczynał służbę i otrzymał później szlify generalskie. Głównym celem imprezy jest m.in. utrwalanie pamięci o generale oraz propagowanie i przybliżenie tradycji żagańskiej brygady.
Nim żołnierze rozpoczęli w czwartek bieg, wraz z organizatorami sztafety złożyli kwiaty na grobie generała. Później sprzed cmentarza wyruszyli na trasę. Przez most na Pilicy pobiegli w stronę Tomaszowa Mazowieckiego.
Jak powiedział PAP chor. Sienkiewicz, na tym pierwszym etapie żagańskim żołnierzom towarzyszyli koledzy z tomaszowskiej jednostki. Przypomniał, że w sztafecie na każdej zmianie biegnie od dwóch do ośmiu wojskowych. Na trasie dołączają też inne osoby, m.in. uczniowie, którzy biegną kilka lub kilkanaście kilometrów. Jak zaznaczył Sienkiewicz, w tym roku po raz pierwszy w sztafecie biegnie kobieta.
Bieg zakończy się 25 kwietnia w Żaganiu podczas święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Tomaszów Mazowiecki, Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Nową Sól i Żagań. Łącznie przebiegną ok. 500 km.
10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu. (PAP)
jaw/ itm/ mag/
Komentarze