Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wyniki konkursu ESA związanego z misją Rosetta

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła wyniki konkursu dla internautów przeprowadzonego w związku z misją sondy Rosetta do komety. Wśród wyróżnień znajduje się polskie nazwisko.

W związku z finalnym podejściem sondy Rosetta do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko agencja kosmiczna ESA postanowiła przeprowadzić konkurs – każdy chętny mógł podzielić się zabawnymi zdjęciami lub obrazkami ze swoich podróży. Warunkiem było powiązanie w jakiś sposób tematu zdjęć lub podróży z misją Rosetta.

ESA sugerowała uwzględnienie na zdjęciach modelu sondy Rosetta lub lądownika Philae. Aby ułatwić zadanie, na stronie internetowej dostępny był wzór papierowego modelu do samodzielnego wydrukowania i złożenia (nadal można go pobrać z adresu http://esamultimedia.esa.int/docs/rosetta/RosettaModel.pdf) Obecność modelu nie była jednak warunkiem koniecznym dla konkursowych zdjęć.

Termin przyjmowania zgłoszeń minął 6 sierpnia, gdyż tym dniu sonda Rosetta dotarła do komety. Na konkurs nadeszło kilkaset zgłoszeń, a w głosowaniu internautów oddano 23 tysiące głosów.

Udział wzięły osoby z wszystkich krajów członkowskich ESA, w tym z Polski, a także z różnych innych krajów na świecie, np. z Australii, Turcji, USA, Meksyku, Brazylii, Japonii czy Arabii Saudyjskiej. Przyszło nawet zdjęcie wykonane w stacji polarnej Concordia na Antarktydzie.

Po zebraniu wszystkich zgłoszeń zostały one poddane głosowaniu internautów i w ten sposób wyłoniono najlepszych 20 zdjęć. Następnie jury ESA, w skład którego weszli naukowcy i technicy z misji Rosetta, wybrało dwa zwycięskie zdjęcia: jedno z 20 z głosowania internetowego, a drugie spośród wszystkich zgłoszeń. Zwycięzcy otrzymali zaproszenia do odwiedzenia jednego z ośrodków ESA: European Space Operations Centre w Darmstadt w Niemczech podczas uroczystości lądowania na jądrze komety, które ma nastąpić w listopadzie b.r.

Zwycięskie zdjęcia przykuły uwagę jurorów, gdyż uchwycono na nich kluczowe aspekty misji Rosetta. Pierwsze ze zwycięskich zdjęć, zatytułowane „Rosetta mission in a bottle” („Misja Rosetta w butelce”) nadesłała Elisabetta Bonora. Papierowy model sondy został umieszczony w szklanej butelce i sfotografowany pod wodą. Po wykonaniu zdjęcia butelka została wrzucona do morza, być może ktoś kiedyś ją odnajdzie. Według jury zdjęcie oddało techniczne wyzwania, które stały przed misją Rosetta.

Drugim nagrodzonym zdjęciem była praca, którą nadesłał Emanuele Andreola. Fotografia powstała na wysokim na 4 km n.p.m. szczycie Gran Paradiso w Alpach Graickich. Jury odnalazło wiele podobieństw pomiędzy zdobyciem tak wysokiego szczytu górskiego: wiele przygotowań i długa podróż, aby dotrzeć do celu oraz konieczność bycia zawsze w pogotowiu, aby sprostać nieznanym zagrożeniom.

Co prawda w swoim komunikacie ESA nie podała narodowości laureatów, ale na liście autorów zdjęć wyróżnionych w konkursie znajduje się polskie nazwisko: Krzysztof Bernatowicz.

Nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na witrynie internetowej ESA pod adresem http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_arrival_competition_winners. Agencja przygotowała także film prezentujący najciekawsze z prac: http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2014/08/Thank_you_Rosetta_are_we_there_yet_participants. (PAP)

cza/ mrt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony