Wrocławskie lotnisko obsłużyło w pierwszym półroczu 1,1 mln osób
Jak podano w komunikacie, wzrost liczby pasażerów odnotowano we wszystkich kluczowych segmentach ruchu regularnego, ale największy nastąpił w ofercie tanich lotów i wyniósł 9 proc. Tylko w czerwcu zainteresowanie tanimi lotami wzrosło o 5,5 proc., a w sumie w I połowie 2016 r. skorzystało z tej oferty 644 tys. pasażerów.
Ja podano, wśród tanich lotów największe zainteresowanie wzbudzają połączenia na Wyspy Brytyjskie oraz do Hiszpanii i Włoch. Przewoźnicy regularnie notują tam wypełnienia samolotów na poziomie 95 proc. Tak jest w przypadku lotów do m.in. Alicante, Barcelony, Malagi, Rzymu czy na Teneryfę.
„Wrocławianie, mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, ale i Czesi bardzo cenią sobie możliwość latania na własną rękę i organizowania wypoczynku we własnym zakresie. Siatka połączeń z Wrocławia z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowana i pojawiają się w niej nowe atrakcyjne kierunki" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś.
Łącznie w rozkładzie lotów pasażerowie wrocławskiego lotniska mają tego lata do wyboru prawie 60 połączeń, w tym kilka nowości w ofercie tanich linii, m.in. Wenecja Treviso i Birmingham.
W pierwszym półroczu 2016 r. w ruchu krajowym obsłużono 220 tys. pasażerów, co również oznacza wzrost na poziomie 5,5 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r. Największą popularnością cieszyły się połączenia do Warszawy. W tegorocznym rozkładzie pojawiły się też nowe loty krajowe do Radomia i Olsztyna.
Lotnisko w stolicy Dolnego Śląska rozwija się też za sprawą wielu inwestycji. Wiosną Ryanair ogłosił, że otworzy we Wrocławiu tzw. Laboratorium Podróży "Ryanair IT Lab" i zatrudni tutaj około 120 osób. We wrocławskiej bazie linii lotniczych Ryanair zacznie też stacjonować kolejny – trzeci – samolot. W perspektywie tego roku jest też zakończenie budowanej na lotnisku bazy technicznej tego przewoźnika.
W pierwszym półroczu 2016 r. zakończyła się również jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Zmodernizowano drogę startową wraz z oświetleniem. Dzięki temu port podniósł kategorię lotniska do drugiej, co pozwoliło lądować samolotom we Wrocławiu w jeszcze trudniejszych warunkach atmosferycznych.
W 2015 r. obsłużono we Wrocławiu ponad 2,3 mln pasażerów, a prognoza na 2016 r. wynosi 2,5 mln pasażerów. (PAP)
ros/ son/
Komentarze