Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wild: teren pod lokalizację CPK to ponad 66 km kwadratowych

Ponad 66 km kwadratowych ma teren przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że 4 czerwca w Baranowie ruszy punkt konsultacyjny dot. inwestycji.

"Teren inwestycji wyznaczony przez doradcę technicznego obejmuje łącznie 66,2 km kwadratowych" - powiedział Wild podczas spotkania z mieszkańcami Baranowa w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wild mówił, że cały proces inwestycyjny będzie miał trzy etapy.

Etap I - 2018 - to przygotowanie obszaru inwestycji - wskazanie maksymalnego obszaru, jaki będzie mógł zająć CPK. Tutaj mają nastąpić konsultacje społeczne, publikacja raportu. Inwestor rozpoczyna półtoraroczne negocjacje z mieszkańcami obszaru inwestycji.

Etap II - 2019 - to rezerwacja obszaru inwestycji - oficjalne wyznaczenie docelowego obszaru i rezerwacja terenu dla dwóch wariantów lokalizacji CPK. W tym etapie zakończone zostaną negocjacje z mieszkańcami do końca 2019 roku.

Etap III - 2020 r. - to decyzja lokalizacyjna, czyli wskazanie ostatecznej lokalizacji CPK, grunty stają się własnością Skarbu Państwa.

"W tym etapie, z tych dwóch lokalizacji, które wybierzemy, które zostaną ustalone przez wojewodę po konsultacjach społecznych, w 2020 roku po uzyskaniu decyzji środowiskowej, zostanie wydana decyzja lokalizacyjna, na mocy której wszystkie te grunty, które nie zostały nabyte, czyli jeśli spółka celowa nie nabędzie gruntu, a grunt będzie na lokalizacji, to grunty staną się własnością Skarbu Państwa" - mówił.

Oznacza to, że jeśli do 2020 r. nie nastąpi nabycie nieruchomości, ponieważ strony się nie dogadają, grunty staną się własnością Skarbu Państwa. Wówczas posiadacz takiego gruntu będzie miał 120 dni na opuszczenie nieruchomości i dostanie za nie odszkodowanie.

Wypowiedzi wiceministra przerywane były wypowiedziami i okrzykami mieszkańców Baranowa, którzy licznie przybyli na spotkanie. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Stracimy źródło utrzymania", "Nie oddamy naszych ojcowizn", "Nie chcemy lotniska", "Rujnujecie nam życie".

"Jestem tutaj dlatego, że chciałbym wyrazić, że cokolwiek słyszycie, cokolwiek państwu jest sugerowane, jestem tutaj dlatego, że chcemy was wysłuchać" - mówił Wild do zgromadzonych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ son/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony