Wielkopolskie: międzynarodowe szkolenie nt. zastosowania dronów w służbach bezpieczeństwa
Jak tłumaczył PAP rzecznik Szkoły Policji w Pile kom. Sebastian Wegner, w rozpoczynającym się we wtorek szkoleniu wezmą udział m.in. funkcjonariusze organów ścigania, organów ochrony bezpieczeństwa państwa, a także straży granicznej z 23 państw członkowskich Unii Europejskiej.
"Zaproszeni eksperci to doświadczeni funkcjonariusze organów ścigania z państwa UE, w tym z Włoch, Finlandii, Belgii, a także ENLETS (Europejskiej Sieci Technologii Bezpieczeństwa), eksperci krajowi z Komendy Głównej Policji, środowisk naukowo-badawczych, a także firm zajmujących się rozwojem technologii życia dronów i bezpieczeństwa ich wykorzystania" – podkreślił Wegner.
Przez cztery dni funkcjonariusze będą szkolić się i dyskutować na tematy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych w kontekście zagrożeń i szans dla organów ścigania w związku z wykorzystaniem dronów.
"Celem szkolenia jest poprawienie skutecznej reakcji organów ścigania na przestępcze użycie dronów, a także zwiększenie wykorzystania systemów bezzałogowych statków powietrznych do celów egzekwowania prawa, takich jak kontrola graniczna i operacje policyjne" – podkreślił Wegner.
Jak dodał, szkolenie skierowane jest także do funkcjonariuszy, którzy zajmują się wykorzystaniem dronów m.in. w działaniach związanych ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.
W tracie szkolenia podejmowana będzie również tematyka z zakresu możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych do poszukiwania osób zaginionych, pracy operacyjnej monitoringu ruchu drogowego i ochrony imprez masowych, a także tematyka dotycząca wykorzystania dronów do działań na miejscu zbrodni.
Czterodniowe szkolenie CEPOL 100/2018 "Unmanned Aerial Vehicles (drones) – threats & opportunities for LE", odbywać się będzie w Szkole Policji w Pile (wielkopolskie). Wydarzenia potrwa do 18 maja. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ js/
Komentarze