Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wielkanocna turystyka: Na Wielkanoc - samolotem

Wielkanoc to pora rodzinnych spotkań. Często, aby poczuć świąteczną atmosferę musimy pokonać nawet setki kilometrów. Okazuje się, że Polacy coraz częściej jako środek transportu na Święta Wielkanocne wybierają oprócz samochodu, pociągu, autobusu, także samolot.

Pośród zagranicznych kierunków wybieranych wiosną ubiegłego roku przez polskich turystów znalazły się Grecja, Hiszpania, Turcja, Dania, a także Izrael i Portugalia. Te kierunki Polacy wybierali korzystając z usług tradycyjnych linii lotniczych. W przypadku wyboru tanich przewoźników (Wizzair, Easyjet, Ryaniar) Polacy, wyjeżdżający przede wszystkim w celach turystycznych, obierali za cel europejskie stolice oraz metropolie. Pośród nich znalazła się Barcelona, Londyn, Wenecja, Dublin, Paryż i Budapeszt. Głównie były to wyjazdy krótkoterminowe – przedłużone weekendy, czyli tak zwane „city breaks” do maksymalnie 6-7 dni pobytu na miejscu.

Od pewnego czasu specjaliści rejestrują również znaczący wzrost popularności połączeń krajowych. Nie dziwi zatem, że niektórzy na zbliżające się Święta Wielkanocne polecą samolotem.

W okresie wiosennym wzrosło zainteresowanie lotami krajowymi – wynika z analizy Tripsta.pl, internetowego biura podróży. Najpopularniejszym połączeniem pierwszego kwartału 2014 roku była podróż z Wrocławia do Warszawy.

"Wzrastającą zainteresowanie biletami lotniczymi widać przede wszystkim od czasu, kiedy ceny tradycyjnych przewoźników znacząco spadły. Stało się to przede wszystkim pod wpływem prężnie działającej konkurencji w postaci tanich linii lotniczych" – informuje Aleksandra Jakiel z Tripsta.pl.

Bez trudu można znaleźć bilet lotniczy na połączenie między Krakowem a Warszawą w cenie około 120 pln. Istotny w tej sytuacji jest również czas przejazdu. Podczas gdy podróż samolotem trwać będzie około 50 minut (bez uwzględnienia czasu odprawy), pokonanie tej samej odległości pociągiem zabierze ok. 4 godzin. W tej sytuacji nie dziwi, że tegoroczne rezerwacje przypadające na okres między styczniem, a kwietniem z wylotem zaplanowanym tuż przed świętami (z okresem pobytu nieprzekraczających 4 dni) to przede wszystkim loty odbywające się po kraju.

"Loty z Wrocławia, Krakowa, czy Gdańska i Szczecina do Warszawy, ale także te w odwrotnym kierunku, to najczęściej wybierane kierunki w świątecznych terminach" – informuje Jakiel.

"Liczba świątecznych rezerwacji w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o jedną trzecią. Za rok zainteresowanie ofertą krajowych przewoźników może być jeszcze większe" – dodaje.

Coraz częściej dla konsumenta mniej opłacalnym jest zakup biletu na przejazd koleją. W wielu wypadkach ceny obu biletów są porównywalne. Stąd większe zainteresowanie lotami krajowymi. (PAP Life)

dki/ tom/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony