Węgry: Siemens pomaga w wyjaśnieniu katastrofy eksperymentalnego samolotu

Magnus eFusion

Eksperci firmy Siemens pomagają węgierskim władzom w śledztwie dotyczącym katastrofy eksperymentalnego samolotu napędzanego elektrycznym silnikiem tej firmy; w katastrofie zginęły dwie osoby – podał Siemens.

Jednosilnikowy samolot Magnus eFusion rozbił się 31 maja wkrótce po starcie z lotniska pod Budapesztem – poinformował Siemens. Zginął pilot oraz pasażer.

„Możemy potwierdzić, że doszło do wypadku eksperymentalnego samolotu z naszym elektrycznym urządzeniem napędowym” – napisał Siemens w komunikacie.

Firma nie podała przyczyny katastrofy. Powiadomiła natomiast, że współpracuje w tej sprawie z węgierskim Biurem Bezpieczeństwa Transportu (KBSZ), władzami transportu lotniczego oraz miejscową policją.

Siemens od ponad dwóch lat współpracuje z węgierskim producentem samolotów Magnus, dostarczając mu silniki i części do maszyn.

„W ramach środków zapobiegawczych postanowiliśmy wstrzymać loty samolotów Magnus eFusion to momentu, gdy poznamy przyczynę tragedii” – oznajmił Siemens.

Wcześniej policja węgierska informowała, że do katastrofy doszło podczas lotu testowego – maszyna wzbiła się w powietrze, zrobiła dwa okrążenia, po czym spadła na pole kukurydzy, stając w płomieniach.


Przeczytaj również:
Elektryczny Magnus eFusion rozbił się na Węgrzech

Źródło: PAP
comments powered by Disqus