Przejdź do treści
Źródło artykułu

W piątek Sejm ma zająć się rządowym projektem dot. lotów VIP-ów

Rządowy projekt ustawy o lotach VIP-ów, wybór nowego prezesa NIK - to niektóre punkty obrad Sejmu, który w piątek wznowi posiedzenie. Według wstępnego harmonogramu posłowie zajmą się też projektem o państwowej komisji ds. pedofilii, a także zmianami w Kodeksie karnym dot. nielegalnych adopcji.

W piątek Sejm o godz. 9 wznowi posiedzenie. Pierwszym punktem obrad jest powołanie nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Kadencja dotychczasowego prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego wygasła 27 sierpnia. Wcześniej Kwiatkowski zrezygnował z funkcji, co tłumaczył startem w wyborach parlamentarnych.

Kandydatami na stanowisko prezesa NIK jest dotychczasowy minister finansów Marian Banaś, który został zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości oraz - zaproponowany przez klub PO-KO - poseł Borys Budka.

Na godz. 13.15 zaplanowano debatę nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie ustawy o lotach z najważniejszymi osobami w państwie. Projekt określa zasady organizacji lotów prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, wykonywanych w misji oficjalnej. Zgodnie z nim, każdy lot prezydenta będzie lotem "wykonywanym w misji oficjalnej". W lotach prezydentowi będą mogli towarzyszyć członkowie rodziny oraz inne zaproszone przez prezydenta osoby. Natomiast lotem w misji oficjalnej premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, będzie tylko lot "odbywany w celu realizacji zadań bezpośrednio związanych z pełnioną funkcją".

Projekt precyzuje także listę osób, które mogą towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie w trakcie lotu. Wśród nich mogą znaleźć się członkowie delegacji, osoby zapewniające obsługę techniczną, medyczną lub organizacyjną oraz dziennikarze. Członkami delegacji mogą być zaproszeni posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz publicznych oraz eksperci. Natomiast członkowie rodzin będą mogli towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie tylko wówczas, gdy "ich udział w delegacji jest podyktowany oficjalnym charakterem zadań realizowanych w jej trakcie".

Wśród rodzajów lotów w projekcie wymienione zostały loty z wykorzystaniem specjalnego transportu lotniczego lub innych wojskowych transportowych statków powietrznych, sojuszniczych statków powietrznych oraz wyznaczonych statków powietrznych lotnictwa cywilnego.

Loty najważniejszych osób w państwie - zgodnie z projektem - będą organizowane na obecnych zasadach - do dnia wejścia w życie przepisów, ale "nie dłużej niż przez 12 miesięcy". Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących powstania Centralnego Rejestru Lotów, który miałby powstać po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia.

W piątek odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakłada on zmniejszenie obciążeń fiskalnych z tytułu podatku dochodowego poprzez obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, a także obniżenie stawki podatku VAT z 18 proc. na 17 proc.

"Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami tych zmian będzie około 25 mln podatników" - czytamy w opisie projektu umieszczonym na stronie Sejmu.

Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o państwowej komisji do spraw wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Celem działania komisji będzie m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Do zadań komisji będzie też należeć identyfikowanie zaniedbań i zaniechań, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych.

Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej; ma się składać z 7 członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka. Kadencja komisji trwać będzie siedem lat. W pracach komisji będzie mógł brać udział, z głosem doradczym i na zaproszenie przewodniczącego, przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich.

Sejm rozpatrzy też rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada, że za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci ma grozić do pięciu lat więzienia. Obecnie Kodeks karny w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko rodzinie i opiece głosi m.in., że "kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu".

Według resortu sprawiedliwości "obecne rozwiązania prawne niedostatecznie chronią dzieci przed groźbą dostania się w niepowołane ręce", gdyż "odpowiedzialność karna grozi dziś jedynie za organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę". Tymczasem - jak wskazywało MS - "w internecie bez problemu można znaleźć ogłoszenia kobiet, które oferują urodzenie dziecka i oddanie go tuż po porodzie".

Dlatego do Kodeksu karnego dodano przepisy głoszące, że kara od trzech miesięcy do pięciu lat będzie groziła osobie, która mając władzę rodzicielską nad dzieckiem, wyraża zgodę na adopcję tego dziecka przez inną osobę "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie" albo w ogóle "z pominięciem postępowania o przysposobienie". Taka sama kara ma grozić osobie, która wyraża zgodę na adopcję dziecka przez siebie na takich warunkach.

Sejm rozpatrzy też projekt uchwały w sprawie uczczenia pomocy Węgrów dla Polaków w czasie II wojny światowej oraz projekt uchwały upamiętniającej ofiary zbrodni pomorskiej z 1939 r. W porządku obrad jest też senacki projekt zmian w ustawie o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony