Przejdź do treści
Źródło artykułu

W niedzielę VI Integracyjny Studencki Piknik Lotniczy w Krakowie

Pod hasłem „Poszybujmy w chmury” w niedzielę na krakowskich Błoniach odbędzie się VI Integracyjny Studencki Piknik Lotniczy.

Wolontariusze będą zbierać pieniądze na pomoc dla tłumaczki języka migowego, poszkodowanej podczas wypadku kolejowego pod Szczekocinami.

Najważniejszym celem pikniku jest zmiana świadomości społecznej i przekraczanie barier mentalnych dotyczących osób niepełnosprawnych.

„Chcemy, by każdy, kto przyjdzie na piknik, mógł się przekonać na własnej skórze, z jakim barierami na co dzień muszą zmagać się osoby niepełnosprawne i mógł dowiedzieć się, jak zachowywać się wobec niepełnosprawnych” - powiedziała PAP Jolanta Walczyk z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH. „Z drugiej strony chcemy pokazać, że mimo niepełnosprawności można żyć aktywnie, uprawiać sporty, nawet ekstremalne” – dodała.

Podczas pikniku zostanie zorganizowany mini kurs języka migowego i kurs udzielania pierwszej pomocy (w tym cierpiącym na cukrzycę i epilepsję). Każdy będzie mógł wypróbować najnowsze rozwiązania technologiczne wspomagające słyszenie i sprzęt codziennego użytku przeznaczony dla osób niewidzących i niedowidzących. Zaplanowano także pokazy sportów osób niepełnosprawnych m.in.: szermierki na wózkach, kolarstwa i turystyki rowerowej.

Osoby, które wykonają dziesięć zadań np. przejadą tor przeszkód na wózku inwalidzkim czy poradzą sobie z zamówieniem dania językiem migowym, będą mogły wziąć udział w losowaniu nagród: lotów helikopterem Mi-8 nad miastem lub jednego z trzech skoków spadochronowych.

Podczas pikniku wolontariusze będą zbierać do oznakowanych puszek datki na pomoc dla 29-letniej Magdaleny Sipowicz, która w katastrofie pod Szczekocinami straciła prawą nogę. Na nowoczesną protezę potrzebuje ok. 240 tys. zł. Część z tej kwoty udało się już uzbierać.

„Magda jako tłumacz języka migowego pomagała studentom w nauce i ukończeniu studiów. Teraz oni chcą pomóc jej” - powiedziała PAP Walczyk.

Magdalena Sipowicz jest nauczycielką wspomagającą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 w Krakowie. Jest również dyplomowaną tłumaczką akademicką i konferencyjną Polskiego Języka Migowego. Współpracuje z krakowskimi uczelniami. Ma niespełna dwuletnią córkę.

Piknik organizuje Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH oraz Fundacja Studentów i Absolwentów AGH „ACADEMICA”. W jego organizację włączają się także Biura ds. Osób Niepełnosprawnych innych uczelni: Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Pedagogicznego.

W razie pogody niesprzyjającej lotom impreza zostanie przeniesiona na poniedziałek.(PAP)

wos/ abr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony