Przejdź do treści
Źródło artykułu

W czwartek obchody czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej

W stolicy i wielu miastach kraju, a także w Smoleńsku odbędą się w czwartek obchody czwartej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M. Oddzielnie odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych i te organizowane przez PiS oraz sympatyków tej partii.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Premier Donald Tusk oraz ministrowie wezmą udział w uroczystościach na Powązkach Wojskowych w Warszawie. O godz. 8.25 zostaną odczytane nazwiska osób, które zginęły pod Smoleńskiem, a następnie rozpocznie się modlitwa. Przed pomnikiem ofiar katastrofy i na ich grobach zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Punktualnie o godz. 8.41 trębacz odegra utwór "Cisza". Nie przewidziano przemówień.

Przed tą uroczystością minister obrony Tomasz Siemoniak uczci pamięć związanych z MON i wojskiem ofiar katastrofy. Przed poświęconą im tablicą na siedzibie MON przy ul. Klonowej oraz na grobach ministra Jerzego Szmajdzińskiego i wiceministra Stanisława Komorowskiego szef MON złoży kwiaty i zapali znicze.

W kaplicy Pałacu Prezydenckiego o godz. 10.30 rozpocznie się msza św. w intencji ofiar katastrofy, w szczególności Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy wówczas zginęli. W nabożeństwie odprawianym przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz rodziny ofiar.

Msza św. rano odbędzie się też w kaplicy sejmowej. Weźmie w niej udział marszałek Ewa Kopacz, która potem złoży kwiaty przed dwiema tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy - poświęconej 18 parlamentarzystom, którzy wówczas zginęli, i b. marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.

Tradycyjnie swoje obchody upamiętniające rocznicę katastrofy organizuje Prawo i Sprawiedliwość. Rozpoczną się one o godz. 8 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. O 16.50 przemawiać ma prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przez cały dzień w pobliżu Pałacu będzie można obejrzeć filmy poświęcone katastrofie, posłuchać koncertów i wziąć udział w modlitwie. O godz. 19 mszę św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawi biskup-senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Stamtąd zgromadzeni wyruszą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki.

Organizatorzy zwrócili się do Dowództwa Garnizonu Warszawa o asystę wojskową, jednak jej nie otrzymali. "Organizatorzy zostali poinformowani, że udział Wojska Polskiego jest możliwy pod warunkiem, że uroczystość będzie mieć charakter apolityczny. W związku z brakiem możliwości zagwarantowania takiego charakteru dowódca Garnizonu Warszawa podjął decyzję, że wojskowa asysta honorowa będzie obecna w tym dniu tylko w miejscach pamięci narodowej" - podała rzeczniczka DGW ppłk Joanna Klejszmit–Bodziuch.

Do uroczystości organizowanych przez PiS przyłączą się Solidarni 2010, którzy o godz. 15 wyruszą z Pl. Trzech Krzyży w marszu z portretami ofiar katastrofy.

O godz. 13 parlamentarny zespół ds. katastrofy pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza przedstawi w Sejmie raport "Cztery lata po Smoleńsku". Nieujawniony jeszcze dokument liczy ok. 180 stron i zawiera m.in. opis rozpadu salonki Tu-154M; powtarza też tezę o wybuchu w powietrzu.

Liderzy SLD złożą w Warszawie kwiaty na grobach polityków lewicy, którzy zginęli w katastrofie - Jerzego Szmajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i Izabeli Jarugi-Nowackiej.

W katedrze polowej Wojska Polskiego zostaną odprawione dwie msze św. w intencji ofiar katastrofy: o godz. 7 za bpa Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego, a o godz. 18 - za wszystkich wówczas zmarłych.

Natomiast uroczystość w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się o godz. 15. Organizuje ją małżonka ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska. Mszę św. odprawi metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Delegacja Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskiej ambasady w Moskwie uczci pamięć ofiar katastrofy na uroczystości w Smoleńsku. Obchody - jak podkreślił sekretarz Rady Andrzej Krzysztof Kunert - będą wyjątkowo skromne i ograniczą się do złożenia wiązanki kwiatów, zapalenia zniczy i modlitwy. Ta sama delegacja uczci też w Katyniu 74. rocznicę zamordowania polskich oficerów. W tegorocznych uroczystościach nie wezmą udziału krewni ofiar NKWD zrzeszeni w Federacji Rodzin Katyńskich. Jak powiedziała prezes Federacji Izabella Sariusz-Skąpska, rodziny rezerwują sobie siły na 75. rocznicę.

W czwartek rano w Krakowie córka Lecha i Marii Kaczyńskich Marta w towarzystwie małopolskich polityków PiS weźmie udział w nabożeństwie i złoży kwiaty na sarkofagach swoich rodziców w krypcie na Wawelu. Politycy PiS odwiedzą też na innych cmentarzach groby ofiar katastrofy związanych z tą partią.

Delegacje z jednostek wojskowych o godz. 8.41 złożą wieńce oraz zapalą znicze na grobach związanych z siłami zbrojnymi ofiar katastrofy smoleńskiej na cmentarzach w Baninie, Będzinie, Białymstoku, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu, Jaśle, Krakowie, Spale i Supraślu. O godz. 9 ze Spały (Łódzkie) wystartuje czwarta edycja sztafety pamięci dowódcy Wojsk Lądowych gen. Tadeusza Buka.

Obchody rocznicowe - składanie kwiatów, nabożeństwa, przemarsze, koncerty lub apele poległych - odbędą się także w innych miastach, m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Nowym Sączu, Radomiu, Sopocie, Wrocławiu, Zakopanem i Zielonej Górze. (PAP)

ral/ ann/ sdd/ wni/ tgo/ ajg/ nno/ mb/ ktp/ pz/ jra/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony