USA: myśliwiec F-35 nie zostanie zaprezentowany w Farnborough
Samoloty F-35 uziemiono po raz kolejny, gdy 23 czerwca w jednym z nich zapalił się silnik na pasie startowym w bazie Eglin na Florydzie. Rzecznik Pentagonu kontradmirał Kirby powiedział, że zgoda na ograniczone loty będzie obowiązywała do czasu ustalenia i wyeliminowania przyczyn tamtego pożaru.
Międzynarodowe pokazy lotnicze w Farnborough rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do niedzieli. Miała się tam odbyć pierwsza prezentacja F-35 poza USA.
Na konferencji prasowej Kirby zapewnił, że decyzja o niewysyłaniu F-35 do Farnborough nie oznacza rezygnacji z programu. "Oczekujemy, że zaprezentujemy naszym partnerom zdolności (samolotu) przy przyszłych okazjach" - powiedział.
W ciągu 17 miesięcy myśliwce F-35 już trzy razy uziemiano z powodów technicznych. Po raz pierwszy nastąpiło to w styczniu 2013 roku, a powodem była usterka układu hydraulicznego. W lutym tego samego roku cała flota została uziemiona na tydzień po wykryciu pęknięcia łopatki turbiny w poddawanym testowi silniku. Ponadto Pentagon informował, że opony podwozia w przeznaczonej dla lotnictwa piechoty morskiej wersji o pionowym starcie i lądowaniu F-35B zużywają się zbyt szybko.
Na projektowanie i produkcję F-35, który odpowiadać ma specyfikacji Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) dla USA i ich sojuszników, zamierza się przeznaczyć łącznie 396 mld dolarów. Oznacza to najkosztowniejsze jak dotąd przedsięwzięcie w dziejach światowego przemysłu zbrojeniowego.
Lockheed Martin opracowuje trzy różne wersje F-35 dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych USA i ośmiu innych państw: Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, Danii, Norwegii, Włoch, Turcji i Holandii. Zamówienia złożyły także Izrael i Japonia, a Korea Południowa zamierza to uczynić pod koniec bieżącego roku.
Prace nad budową myśliwców F-35 rozpoczęły się w 2001 roku. Jego trzy podstawowe wersje przeznaczone są dla sił powietrznych (F-35A), lotnictwa piechoty morskiej (F-35B) i lotnictwa marynarki wojennej (F-35C), przy czym każda z nich ma ten sam silnik.(PAP)
az/ kar/
arch.
Komentarze