Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uruchomiono połączenie lotnicze między Krakowem a Lwowem

Kraków od środy ma bezpośrednie lotnicze połączenie ze Lwowem. Z Krakowa do Lwowa będzie można odlecieć samolotami Eurolotu cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Połączenia w większości będą realizowane nowymi samolotami Bombardier.

Stałe połączenie ze Lwowem uzyskał także od środy Wrocław. Z Wrocławia do Lwowa samoloty odlatywać będą w środy i niedziele.

Jak poinformował prezes Eurolotu Mariusz Dąbrowski, rejsy zostały tak zaplanowane, aby ułatwić kibicom dotarcie na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. "Nowe loty z Lwowa do Krakowa i Wrocławia połączą najpiękniejsze miasta w tej części Europy i dwa kraje współorganizujące Mistrzostwa Europy. Cieszymy się, że możemy zaoferować polskim i ukraińskim turystom podróżowanie w komfortowych warunkach i rozsądnej cenie" – powiedział Mariusz Dąbrowski.

Najtańsze bilety do Lwowa kosztują od 99 zł, dzieci do drugiego roku życia latają bezpłatnie, a młodzież do 18. roku życia otrzyma 50 proc. zniżki. Eurolot nie pobiera dodatkowych opłat za bagaż, każdy pasażer może zabrać na pokład walizkę ważącą do 20 kg i 6-kilogramowy bagaż podręczny.

Przewoźnik podkreśla, że niskie ceny łączy z komfortem podróżowania. Nowe turbośmigłowe Bombardiery Q400NextGen (Next Generation), których pierwsze egzemplarze w maju zasiliły flotę przewoźnika, posiadają wyciszoną kabinę, wygodne fotele, większe pojemniki na bagaż podręczny i przyjazne LED-owe oświetlenie. "Zakup bombardierów oznacza zupełnie nowy komfort latania. To samoloty szybkie, ciche i wygodne" - podkreślił Dąbrowski.

Duże nadzieje z uruchomieniem nowego połączenia wiążą także władze portów lotniczych w Krakowie i Lwowie. "Cieszymy się z uruchomienia połączenia na trasie Kraków-Lwów. Będzie ono niezwykle cenne ze względu na ruch etniczny, jak i możliwość odbycia podróży sentymentalnych do miejsc mocno związanych z historią i kulturą Polski. Połączenie to da także kibicom możliwość zobaczenia spotkań rozgrywanych w ramach mistrzostw Euro 2012, powinno również być cenne dla ruchu biznesowego, który jest coraz bardziej dynamiczny" - powiedział PAP prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Lwów to kolejne miasto na wschodzie, do którego można bezpośrednio dolecieć z Krakowa. Od marca zeszłego roku połączenie Kraków - Kijów obsługuje ukraińska linia lotnicza AeroSvit; od kwietnia br. z Krakowa do Moskwy latają samoloty Aerofłotu.

Eurolot jest spółką wyodrębnioną z grupy kapitałowej PLL LOT. Akcjonariuszami Eurolotu są: Skarb Państwa, który ma 62 proc. udziałów i PLL LOT - 38 proc. 1 lipca 2011 r. linia uruchomiła własne połączenia lotnicze pomiędzy najważniejszymi lotniskami regionalnymi w Polsce. W tym sezonie Eurolot w ramach własnej siatki połączeń otworzy aż piętnaście nowych kierunków, w tym dwanaście zagranicznych, m.in. do Niemiec, Włoch czy Chorwacji.

Osiem z tych nowych połączeń realizowanych będzie z Kraków Airport. Po majowej inauguracji rejsów do Lwowa od czerwca będą to loty do: Amsterdamu, Zurychu, Hamburga, Florencji, Dubrownika, Wilna i Heringsdorfu. Tym samym Kraków Airport staje się największym partnerem Eurolotu spośród polskich portów lotniczych.

Kraków Airport – drugi co do wielkości po warszawskim lotnisku - port w Polsce, w zeszłym roku obsłużył ponad 3 mln osób. Przed cztery miesiące tego roku przez lotnisko przewinęło się o 16 proc. więcej pasażerów niż w tym samym okresie roku 2011. Na ten rok władze portu planują obsługę 3,5 mln pasażerów. W sezonie lato 2012 Kraków Airport oferuje połączenia regularne i czarterowe do prawie 90 portów lotniczych.

We wtorek zakończyła się kompleksowa modernizacja międzynarodowego portu lotniczego we Lwowie. Modernizacja lotniska "Lwów", noszącego imię króla Daniela Halickiego, rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku i przeprowadzana była z myślą o ME-2012. Prace objęły zarówno infrastrukturę lotniczą, jak i budowę nowoczesnego terminalu pasażerskiego, a ogólny koszt inwestycji wyniósł 4,3 miliarda hrywien (ok. 1,7 mld złotych). (PAP)

hp/ amac/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony