Urodzinowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

W poniedziałek 24 kwietnia przypada 27. rocznica wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej okazji NASA zaprezentowała urodzinowe zdjęcie wykonane tym instrumentem.

Fotografia przedstawia ciekawą parę galaktyk spiralnych: NGC 4302 i NGC 4298. Wyglądają na bardzo różne od siebie, ale to efekt tego, że patrzymy na nie pod różnym kątem. Pierwsza jest ustawiona względem nas krawędzią dysku (patrzymy w płaszczyźnie dysku galaktyki), a na drugą patrzymy pod większym kątem w stosunku do płaszczyzny dysku galaktyki.

Natomiast struktura i zawartość obu galaktyk jest dość podobna. Obie są galaktykami spiralnymi. Do obu mamy dystans około 55 milionów lat świetlnych. Obie należą do gromady galaktyk w Pannie i widoczne są na niebie blisko siebie w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Obydwie galaktyki zostały odkryte w 1784 roku przez Williama Herschela.

Średnica NGC 4302 wynosi około 87 tysięcy lat świetlnych, czyli około 60 proc. rozmiarów Drogi Mlecznej. Z kolei NGC 4298 mierzy 45 tysięcy lat świetlnych. Masa pierwszej z galaktyk szacowana jest na 110 miliardów mas Słońca, co stanowi około jednej dziesiątej masy Drogi Mlecznej. Natomiast druga z galaktyk ma sporo mniejszą masą, około 17 miliardów mas Słońca.

Zdjęcia galaktyk NGC 4302 i NGC 4298 pozwalają nam wyobrazić sobie, jak wyglądałaby nasza własna galaktyka, Droga Mleczna, gdybyśmy mieli szansę spojrzeć na nią z daleka.

Dane obserwacyjne, których użyto do opracowania prezentowanej przez NASA fotografii, uzyskano pomiędzy 2 stycznia a 22 stycznia 2017 r., przy pomocy kamery Wide Field Camera 3 (WFC3) pracującej na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Obserwowano w trzech filtrach.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został umieszczony na orbicie okołoziemskiej 24 kwietnia 1990 r. przez prom kosmiczny Discovery. Przez 27 lat pracy dokonał wielu odkryć i jest jednym z najważniejszych przyrządów dla współczesnej astronomii. Na podstawie zebranych nim danych powstało kilkanaście tysięcy publikacji naukowych. Obecnie nadal znajduje się na czele rankingów teleskopów pod względem liczby artykułów naukowych wykorzystujących dane obserwacyjne. NASA szykuje obecnie jego następcę - Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - który ma rozpocząć obserwacje w 2018 roku. (PAP)

cza/ agt/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus