Umowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z GTL
Prof. Robert Tomanek, prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powiedział, że należy "zintensyfikować współpracę tak, żeby GTL wykorzystał potencjał uniwersytetu", a z drugiej strony, by uczelnia mogła współdziałać z " organizacją, która jest oknem na świat województwa śląskiego, jednym z najbardziej dynamicznych środowisk gospodarczych tego terenu".
Członek zarządu spółki GTL Tomasz Błaszczyk mówił, że widzi "ogromne pole do współdziałania", a pierwszy wspólny projekt badawczy będzie związany z badaniami marketingowymi.
"Projekt będzie realizowany w ramach Instytutu Zarządzania Wiedzą i Komunikacją w zakresie badań marketingowych oraz rynkowych" - powiedział PAP rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego Marek Kiczka.
Rzecznik katowickiej uczelni poinformował, że zyskają m.in. studenci, dla których przewidziano praktyki i staże w GTL - m.in. w związku z podejmowanymi przez nich tematami prac dyplomowych/magisterskich.
Celem podpisanej w poniedziałek umowy będzie też wspólna praca nad projektami z dziedziny nauk ekonomicznych i pokrewnych dyscyplin humanistycznych rozwijanych na uniwersytecie, których wyniki są "ważne dla GTL SA i związanych z nią sektorów oraz rynków kapitałowych" - m.in. w kontekście współpracy międzynarodowej.
Uniwersytet Ekonomiczny to jedna z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Od października na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się tam ponad 11 tys. studentów.
Uczelnię tworzy pięć wydziałów - ekonomii, finansów i ubezpieczeń, informatyki i komunikacji, zarządzania oraz otwarty w tym roku akademickim w Rybniku - wydział biznesu, finansów i administracji. Na nowym wydziale uruchomiono kierunek o profilu praktycznym - finanse i rachunkowość z dwoma specjalnościami - rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw (rachunkowość MSP) oraz inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (inwestycje PGD).
Wśród innych nowych specjalności na wydziałach znalazły się m.in. controlling, menedżer bankowy i specjalista bankowy, menedżer w administracji publicznej.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) zostało zarejestrowane w 1991 r., a w 1994 r. spółka przejęła od Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" zarząd nad Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.
Katowice Airport jest od lat największym czarterowym polskim regionalnym portem lotniczym. Od początku roku w Katowice Airport odprawiono ogółem 2,48 mln osób, to o ponad 300 tys. więcej (14,1 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do końca września 2014 r. GTL przewiduje, że w drugiej połowie grudnia w Pyrzowicach zostanie odprawiony po raz pierwszy trzymilionowy pasażer w ruchu całkowitym, liczony w skali roku. (PAP)
ktp/ gma/
Komentarze