Przejdź do treści
C-17 podczas podejścia do lotniska na Wyspie Świętej Heleny
Źródło artykułu

C-17 Globemaster największym samolotem, jaki wylądował na Wyspie Św. Heleny

C-17 Globemaster o rozpiętości skrzydeł 51,75 m wylądował na lotnisku St. Helena na Wyspie Świętej Heleny na południowym Atlantyku, co miało być demonstracją zdolności brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Do miejscowego portu lotniczego połączenia wykonuje południowoafrykańska linia Airlink, która co tydzień pojawia się tam samolotem Embraer 190AR (Advanced Range).

Jednak celem przewiezienia ciężkiego sprzętu na to odległe terytorium zamorskie został tam wysłany właśnie C-17, jeden z ośmiu samolotów tego typu użytkowanych przez RAF. 19 maja, samolot tego typu wykonał cztery podejścia, low pass i następnie wykonał pełne lądowanie, podczas którego zatrzymał się wykorzystując zaledwie 2516 stóp (767 m) pasa startowego, czyli mniej więcej połowę jego całkowitej długości, która wynosi 1535 m.

C-17 RAF na Wyspie Świętej Heleny

C-17 RAF na Wyspie Św. Heleny

Po lądowaniu załoga i personel C-17, liczący około 20 osób, wykonał pamiątkowe zdjęcie z dyrektor generalną lotniska Gwyneth Howell. C-17 Globemaster C-17 Globemaster pierwszy lot odbył lot 15 września 1991 r. Do 2015 r. zbudowano dwieście siedemdziesiąt dziewięć egzemplarzy tego typu, z czego większość (222) trafiła do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, a pozostałe do Australii, Kanady, Indii, Kuwejtu, Kataru, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i NATO.

C-17 może operować z krótkich pasów startowych i posiada możliwość zabrania ładunku o masie maksymalnej do 77519 kg. Wyspa Świętej Heleny jest położona na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki. Powierzchnia wyspy wynosi 122 km², ma ona ok. 17 km długości i ok. 10 km szerokości.

Lądowanie na Wyspie Św. Heleny na pokładzie E190 linii AirLink

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony