ULC wspólnie z EASA będzie testować europejski pilotaż ws. cyberbezpieczeństwa (opis)
Porozumienie w tej sprawie w Krakowie podpisał prezes ULC i dyrektor generalny EASA Patrick Ky.
"Na mocy tego porozumienia z EASA Polska będzie jednym z krajów, w którym będzie przeprowadzony pilotaż programu europejskiego, dotyczącego cyberbezpieczeństwa" - powiedział Samson na konferencji prasowej. Dodał, że współpraca ma polegać m.in. na pracy analitycznej i wzajemnej wymianie informacji.
Samson poinformował, że w ramach ULC, w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Cyfryzacji, została podjęta inicjatywa stworzenia sektorowego centrum reagowania na zagrożenie cyberinformatyczne.
Chodzi o Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego dla branży lotniczej. To część systemu cyberbezpieczeństwa, które zarządzane jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. "Nasza intencja jest taka, aby w obrębie transportu lotniczego był ten jeden punkt, który będzie koordynował wszystkie działania związane z cyberbezpieczeństwem, (...) chodzi o linie lotnicze, lotniska i żeglugę powietrzną" - powiedział szef ULC.
Jak wyjaśnił, wewnątrz ULC zostanie powołana specjalistyczna komórka do tego celu. "Mówimy o rozszerzeniu naszych kompetencji. Mamy już komórkę, która zajmuje się kwestią bezpieczeństwa i ochrony w zakresie lotnictwa. Tylko do tej pory była on w większej mierze skupiona na takich kwestiach, jak np. fizyczne dostanie się na teren lotniska lub przejęcia kontroli nad samolotem. Teraz rozszerzamy ją o obszar cyfrowy" - powiedział szef ULC.
Jak dodał, przy tworzeniu tego zespołu, ULC będzie ściśle współpracować z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa.(NC Cyber).
"Ta dzisiejsza konferencja jest dowodem na to, że Polska jest traktowana bardzo poważnie, jako jeden z głównych graczy, jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia w zakresie bezpieczeństwa ochrony lotnictwa na terenie Europy. Obecność szefa EASA jest na to dowodem" - zauważył Samson.
Dyrektor generalny EASA Patrick Ky ocenił podpisane porozumienie, jako "wyraz wzajemnej współpracy". "Nie wystarczy tylko działać na szczeblu europejskim, konieczne jest również działanie na szczeblu narodowym, krajowym. Tu w Krakowie widzimy, że jest jedność branży" - powiedział na konferencji Ky.
Obecny na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podkreślił pełną gotowość naszego kraju do prowadzenia skoordynowanych działań służących m.in. zapobieganiu, wykrywaniu czy minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, istotnych dla funkcjonowania państwa, również w obszarze transportu lotniczego.
ULC podkreśla, że lotnictwo w szybkim tempie staje się coraz bardziej cyfrowe, co jest korzystne dla rozwoju transportu i wygody pasażerów. Jak wskazano, zdaniem ekspertów rosnąca zależność lotnictwa od systemów informatycznych oraz duża ilość zgromadzonych danych o pasażerach powoduje, że sektor lotniczy może stać się celem ataków hakerskich.
Urząd wskazuje, że organizacje i podmioty rynku lotniczego stają się coraz bardziej połączonym cyfrowo ekosystemem i w coraz większym stopniu polegają na technologii.
W Krakowie w środę rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym". Jest kolejną wspólną konferencją Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego.
W trakcie konferencji planowane jest przyjęcie Deklaracji Krakowskiej zawierającej m.in. postulat stworzenia europejskiej strategii oraz mapy drogowej cyberbezpieczeństwa w lotnictwie.
Partnerem konferencji są: Kraków Airport, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Patronat medialny objęła m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
edytor: Anna Mackiewicz
aop/ amac/
Komentarze