Ukraina: MSZ wzywa Armenię i Azerbejdżan do dialogu, linie odwołują loty

MSZ w Kijowie w niedzielę wezwało Armenię i Azerbejdżan do dialogu i wyraziło zaniepokojenie w związku z eskalacją sytuacji wokół Górskiego Karabachu. Linie lotnicze Ukraine International Airlines (UIA) odwołały loty do Erywania.

Ministerstwo podkreśliło, że jest głęboko zaniepokojone zaostrzeniem konfliktu, i zaznaczyło, że uważnie analizuje okoliczności, które doprowadziły do eskalacji.

We wpisie zamieszczonym na Twitterze wezwano strony do dialogu i pokojowego rozwiązania konfliktu. Wyrażono solidarność wobec bliskich zabitych.

Jak pisze portal Europejska Prawda, Kijów nie opowiedział się po stronie Baku, jeśli chodzi o konflikt wokół Górskiego Karabachu, mimo że w przyjętej niedawno nowej strategii bezpieczeństwa Azerbejdżan został uznany za strategicznego partnera Ukrainy.

W niedzielę wieczorem UIA poinformowały o czasowym odwołaniu rejsów do Erywania w związku z eskalacją. Decyzję podjęto po analizie ryzyka przez specjalistów przewoźnika.

Tego dnia rano doszło do walk między siłami Armenii i Azerbejdżanem; Azerbejdżan, Armenia i Górski Karabach wprowadziły stan wojenny, Baku i Erywań oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku i pochłonął dotąd ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ akl/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus