Ukraina - minister: najpierw uruchomimy loty zagraniczne na kierunkach turystycznych

Od 15 czerwca Ukraina uruchomi loty zagraniczne, a rejsy krajowe być może będą wznowione trochę wcześniej - zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Władysław Kryklij. Najpierw wznowione mogą być loty do krajów atrakcyjnych turystycznie - dodał.

"Najbardziej popularne (kierunki) to te, na które wszyscy czekają", czyli Turcja, Grecja, Cypr, Czarnogóra, Chorwacja i Gruzja - wyliczył minister, cytowany przez portal Europejska Prawda.

Dodał, że bardziej szczegółowe dane w sprawie wznowienia międzynarodowych rejsów zostaną ogłoszone w ciągu tygodnia.

Kryklij podkreślił, że połączenia lotnicze będą ponownie uruchamiane, jeśli dany kraj otworzy się też na Ukrainę. Rejsy nie będą wznawiane do krajów, w których sytuacja epidemiczna stanowi ryzyko. Jak dodał, na razie na pewno nie będą przywracane połączenia lotnicze z Włochami i Hiszpanią.

Minister wyjaśnił, że poszukiwane jest rozwiązanie, które umożliwiłoby przechodzenie przez turystów na lotnisku ekspresowych testów na obecność w organizmie koronawirusa. Jak dodał, "to wygodniejsze od 14-dniowej kwarantanny". Można przejść test, "poczekać dwie-trzy godziny, otrzymać wynik i już będzie można wyjść do miasta" - wskazał Kryklij w programie telewizyjnym Snidanok z 1+1.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ukraina 17 marca zamknęła przejścia graniczne dla regularnego ruchu pasażerskiego, tj. transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus