Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukazała się fotomapa Poznania, pokazująca miasto z kwietnia 1945 roku

Amerykańskie, nieznane wcześniej zdjęcia lotnicze Poznania, wykonane w kwietniu 1945 roku, znalazły się na wydanej właśnie fotomapie „Poznań 1944-1945”. Dzięki publikacji zainteresowani mogą zobaczyć skalę wojennych zniszczeń tuż po wyzwoleniu miasta.

Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc. Cytadela, ostatni punkt niemieckiego oporu, poddała się rankiem 23 lutego 1945 r., po pięciodniowym oblężeniu.

Dostępna od czwartku m.in. w punktach Centrum Informacji Miejskiej publikacja powstała na podstawie zdjęć lotniczych Poznania, pochodzących z amerykańskiego National Archives and Records Administration. Zdjęcia zostały opracowane i ułożone w fotomapę w skali 1:8500.

„Są one doskonałej jakości i pokazują zabudowania śródmieścia oraz północnych i południowych dzielnic. Zdjęcia były robione przy dobrej pogodzie i obejmują znaczący obszar miasta – to rzadkość, bo Amerykanie robili je przecież nie do celów kartograficznych, ale wojskowych. Jest to bardzo cenny materiał dla miłośników historii i architektury Poznania, zawiera liczne ślady wojennej infrastruktury miasta i stanowi obraz wojennych zniszczeń. Pokazuje też Poznań w dawnych granicach - tam, gdzie dziś są osiedla, na zdjęciach mamy pojedyncze gospodarstwa i pola” – powiedział PAP wydawca fotomapy Jacek Biesiadka.

Jak dodał, na drugiej stronie publikacji znalazło się powiększenie centrum miasta, zestawione ze zdjęciem z maja 1944 roku, co umożliwi porównanie widoku miasta przed i po walkach zimą 1945 roku.

Fotomapa w formacie A1 ukazała się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.

Według obliczeń historyków, w bitwie o Poznań poległo ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, prawie 6 tysięcy w szturmie na Cytadelę. Zginęło też ok. 700 Polaków w tym ok. 100 w trakcie zdobywania Cytadeli. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy. (PAP)

rpo/ agz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony