UE znosi wymóg slotowy w ramach wsparcia dla linii lotniczych

W obliczu pandemii Covid-19 Unia Europejska zawiesi do 24 października br. lotniskowy wymóg slotowy, czyli obowiązek co najmniej 80 proc. wykorzystania przez linie lotnicze przydziałów czasu na start i lądowanie - poinformowała Rada UE.

Decyzja Rady ma pomóc przewoźnikom w poradzeniu sobie z drastycznym spadkiem ruchu lotniczego w związku z pandemią.

Zawieszenie wymogu slotowego dotyczy okresu od 1 marca do 24 października 2020 r. W przypadku lotów między UE a Chinami i Hongkongiem zawieszenie będzie obowiązywać wstecznie od 23 stycznia do 29 lutego 2020 r., tj. od dnia zamknięcia pierwszego lotniska przez władze chińskie.

"Widać wyraźnie, że kryzys nie zakończy się szybko. Zawieszenie wymogu slotowego do października pomoże złagodzić poważne skutki ekonomiczne, z którymi mierzą się linie lotnicze, i da im pewność na cały sezon letni" - powiedział Oleg Butkovic, chorwacki minister morza, transportu i infrastruktury, aktualny przewodniczący Rady UE. Do 30 czerwca br. Chorwacja pełni prezydencję w Radzie.

Żeby móc wprowadzić nowe regulacje, UE musiała znowelizować unijne rozporządzenie o przydzielaniu czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych Wspólnoty. Zarówno Rada, jak i Parlament Europejski zajęły się sprawą w trybie pilnym. Zmienione rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE we wtorek.

Jednocześnie zdecydowano, że jeżeli kryzys związany z epidemią koronawirusa utrzyma się, Komisja Europejska będzie mogła szybko przedłużyć zawieszenie wymogu slotowego, wydając jedynie akt delegowany. KE zobowiązana została też do monitorowania sytuacji na unijnych lotniskach. Raport ma ukazać się w połowie września.

Lotniskowy wymóg slotowy nakłada na linie lotnicze obowiązek co najmniej 80 proc. wykorzystywania slotów lotniskowych, czyli przydziałów czasu na start i lądowanie. Przewoźnicy muszą go spełnić, żeby zachować swoje sloty w kolejnym roku. (PAP)

jowi/ mk/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus