Przejdź do treści
Źródło artykułu

Trzaskowski: lotniska w Warszawie pełnią ważną rolę dla przedsiębiorców

Lotnisko Chopina i Port Lotniczy Warszawa-Modlin są ważne dla przedsiębiorców m.in. z branży logistycznej - podkreślił w środę kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem lotniska te można dostosować do zwiększających się potrzeb Warszawy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał na początku czerwca ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko wraz z infrastrukturą ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

Trzaskowski, który zorganizował konferencję prasową obok lotniska na Okęciu podkreślił, że to miejsce nie jest przypadkowe. "Spotykamy się dlatego, że bronimy Okęcia w Warszawie" - oświadczył. Jak dodał, lotnisko Chopina jest kojarzone przede wszystkim z ruchem pasażerskim, "ale Okęcie to również tysiące, dziesiątki tysięcy miejsc pracy, to firmy, które płacą podatki w Warszawie".

Zdaniem Trzaskowskiego "jeżeli chcemy, żeby Warszawa się rozwijała, żeby rozwijały się te najbardziej prężne dziedziny choćby usługowe, takie jak logistyka, to przede wszystkim nasi przedsiębiorcy muszą mieć pewność tego, co się dzieje". "Okęcie i do tego Modlin dają możliwość rozwoju, dają pewność tego rozwoju, spokojnie są w stanie służyć Warszawie przez lata" - uważa poseł PO.

W jego ocenie istnieje możliwość dostosowania Lotniska Chopina oraz Portu Lotniczego Warszawa-Modlin "do potrzeb Warszawy w przeciągu roku czy dwóch lat". "Natomiast planowanie czegoś na za lat dziesięć - czegoś co może się ziścić, albo nie ziści się - niestety, ale ogranicza możliwości rozwojowe naszego miasta" - mówił. "I dlatego będziemy bronili Okęcia nie tylko ze względu na warszawiaków, którzy są pasażerami, co jest niesłychanie istotne, ale również dla naszych przedsiębiorców, którzy tutaj zainwestowali olbrzymie pieniądze i zatrudniają warszawiaków" - zapowiedział.

Prezes zarządu firmy X-press Couriers Adam Tomczak tłumaczył, że siedziba tej firmy została celowo wybrana w pobliżu Lotniska Chopina. "Lotnisko daje nam, jako firmie działającej w branży logistycznej, niesamowite możliwości, bo działamy w branży, która się rozwija dzięki handlu internetowemu, a handel transgraniczny rośnie w Polsce w niesamowitym tempie" - zaznaczył. Dodał, że "bycie blisko całego węzła logistycznego, jakim jest właśnie Okęcie czy też Modlin" daje jego firmie "możliwość konkurowania z gigantami światowymi przy szybszych dostawach".

Centralny Port Komunikacyjny ma być usytuowany między Łodzią a Warszawą, na jego lokalizację wskazywany jest Stanisławów w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, do końca 2027 r.

Rząd przekonuje, że budowa nowego portu jest konieczna w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie, w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć. W 2017 r. port obsłużył 15,72 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 r. (PAP)

tnt/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony