Przejdź do treści
Źródło artykułu

Teleskop Hubble’a sfotografował galaktykę wyglądającą na zbyt młodą

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uzyskał zdjęcie galaktyki, która wygląda na bardzo młodą, a jednocześnie znajduje się zaskakująco blisko. Astronomowie mają wątpliwości, czy wygląd galaktyki ich nie zwodzi. ESA i NASA opublikowały zdjęcie tego nietypowego obiektu.

Gdy astronomowie obserwują wszechświat, to generalnie im dalsze galaktyki badają, tym są one młodsze. Przykładowo galaktykę odległą od nas o miliard lat świetlnych widzimy w stadium, jakie miała miliard lat temu. Wszystkie galaktyki, które wyglądają na nowo powstałe, znajdują się bardzo daleko – miliardy lat świetlnych od nas.

Ale galaktyka znana jako DDO 68, albo UGC 5340, znajduje się zaledwie 39 milionów lat świetlnych od Ziemi. Natomiast wcale nie wygląda na starą, a raczej na obiekt niedawno powstały, przynajmniej „na pierwszy rzut oka”. Galaktyka ta zawiera bardzo mało ciężkich pierwiastków, które by wskazywały na istnienie wcześniejszych generacji gwiazd. Na młody wiek wskazuje także jej struktura i wygląd.

Naukowcy analizują teraz dane uzyskane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w poszukiwaniu obecności starych gwiazd. Jeśli uda im się takowe znaleźć, obali to hipotezę o młodym wieku galaktyki karłowatej DDO 68. Jeśli starych gwiazd nie znajdą, potrzebne będą dalsze badania nad wyjaśnieniem natury nietypowego obiektu.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) działa na orbicie okołoziemskiej od 1990 roku. Jest to misja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, prowadzona we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). (PAP)

cza/ mrt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony