Szybowcowe ME - słaby start polskich pilotów

29.06. Nitra (PAP) - Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki) spisał się najlepiej spośród pięciu reprezentantów Polski startujących w rozpoczętych w poniedziałek w Nitrze (Słowacja) szybowcowych mistrzostwach Europy w klasach otwartej, 15-metrowej i 18-metrowej. Staryszak w kl. 18-metrowej zajął w pierwsze konkurencji siódme miejsce, a Jerzy Kolasiński (A. Poznański) był dziewiąty.W mistrzostwach startuje 85 reprezentantów z ponad 20 państw. Najliczniej obsadzona jest klasa 18-metrowa, w której o medale ubiega się 32 pilotów. W kl. otwartej startuje 24 zawodników, a w kl. 15-metrowej - 29 pilotów.Zawodnicy wszystkich klas mieli w pierwszej konkurencji za zadanie przelecenie jak najdłuższego dystansu w czasie dwóch godzin.Według nieoficjalnych wyników klasę 18-metrową wygrał Austriak Wolfgang Janowitsch - 600 pkt, przelatując 237 km z prędkością 118,8 km/godz. Karol Staryszak uzyskał 535 pkt. (224,7 km i 112,4 km/godz.), a Jerzy Kolasiński ma 523 pkt. (222,2 km i 111,1 km/godz.)Zwycięzcą klasy 15-metrowej został Fin Harri Hirvola - 648 pkt. (208,3 km i 98,2 km/godz.), Sebastian Kawa (A. Bielsko Biała) zajął 10. miejsce - 573 pkt (176,8 km i 88,4 km/godz.), a Łukasza Wójcika (A. Włocławski) sklasyfikowano na 14. miejscu - 518 pkt (166,8 km i 81,4 km/godz.).W klasie otwartej wygrał pierwszą konkurencję Sylvain Gerbaud (Francja) - 733 pkt. (216,3 km i 92,8 km/godz.). Christoph Matkowski (A. Gliwicki) nie został sklasyfikowany. (PAP)